Isı pompalı kurutucunun ısıl tasarımı
Thermal design of a heat pump dryer
- Tez No: 182912
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı, deri üretiminde özellikle kurutmaaşamasında yoğun enerji kullanan sistemlere bir alternatifoluşturmaktır. Ayrıca, dünyada deri kurutma amaçlı kullanılan ısıpompası ile düşük sıcaklıklarda kurutma yapılabileceğini Türk DeriSanayine göstermektir.Bu çalışma kapsamında pistonlu soğutma kompresörü,buharlaştırıcı, hava soğutmalı yoğuşturucu, fan, ilave ısıtıcı ve kurutmakabininden oluşan deneysel bir ısı pompalı kurutucu tasarlanmış,üretilmiş ve deneylerde kullanılmıştır. Tamamen kapalı bir çevrimoluşturulmuştur. Bu sayede kurutucudan çıkan nemli havanın nemialınarak tekrar kullanılması mümkün olmuştur.Deneylerden sonra sistem performansını ifade eden ısı pompasıetkinliği (COP), kurutucu nem alma verimliliği ve özgül nem alma hızı(SMER) gibi veriler termodinamik analizler ile hesaplanmıştır. Ayrıcamatematiksel model analizleri ile kurutma eğrisi denklemleritartışılmıştır. Tüm sonuçlar grafiklerde sunulmuştur.Gelecekte daha büyük kapasitelerde geliştirilecek bu tip birkurutma sisteminin enerji kullanımı, kurutma süresi ve toplamverimlilik kavramları açısından alternatif bir teknik olduğu ifadeedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compose an alternative to the energyintensive systems used in leather manufacturing, especially in dryingprocess. In addition, we aimed to introduce Turkish Leather Industrythat leather drying at low temperatures with heat pump as it is used inthe rest of the world is possible.For this study an experimental heat pump dryer which consistsof a reciprocating cooling compressor, an evaporator, an air cooledcondenser, a blower, an auxiliary heater and a dryer has been designed,manufactured and used in the experiments. An entirely closed cycle hasbeen achieved. Therefore it has been possible to use same air againthrough dehumidification.After the experiments, different data which explain the system?sperformance such as coefficient of performance of the heat pump(COP), dehumidification efficiency of the dryer and specific moistureextraction rate (SMER) were calculated by thermodynamic analyses.Drying curves were also discussed by mathematical modeling analyses.All the results are submitted in graphics.This drying system with higher capacities which will bedeveloped in the future is stated as an alternative technique in terms ofenergy usage, drying time and overall efficiency.