Değen dizgelerde yörünge dönemini değiştiren nedenler
Reasons of orbital period changes in contact binaries
- Tez No: 182914
 - Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR GÜLMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, ilk olarak değen dizgeler, gözlemsel özellikleri veyapılarına ilişkin kuramlar ile ilgili bilgiler verildi. Daha sonra örten çiftyıldızlarda dönem değişim nedenleri incelendi ve değen dizgelerdeyörünge dönem değişimleri üzerinde duruldu.13 A ve 18 W türü W UMa çift yıldızının literatürden minimumzamanları toplanarak ağırlıklı en küçük kareler ve diferansiyel düzeltmeyöntemi ile dönem analizleri yapıldı ve elde edilen O-C değişimlerikısaca yorumlandı.W türü değen dizgeler için öne sürülen yörünge dönem değişimyönü ile kütle oranı arasındaki ilişkiyi denetlemek için 18 dizgenindönem değişimine bakıldığında, üç dizgenin ilişkiyi sağlamadığı görüldü.Bu ilişkinin doğruluğu için daha fazla W türü dizgenin yörünge dönemanalizi yapılması ve kütle oranı ile ilişkisinin araştırılması gerektiğisonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly information about contact binaries,observational properties and theories related to their structure are given.After that, causes of orbital period changes in eclipsing binary stars areexamined and orbital period changes in contact binaries are considered.All times of minima of 13 A and 18 W type W Uma binarysystems, available in the literature have been compiled, period analysiswere made by weighted least squares and differential correction metodand O-C variations are shortly interpreted.In order to check possible relation between the period change andthe mass ratio for W type contact binaries, orbital period changes of 18contact binaries are examined and found that three of them do not followthis relation. Finally we concluded that, for certainty of this relation,orbital period of more W type contact binaries should be analysed andrelation between the period change and the mass ratio should beinvestigated.