Probiyotik Ayran üretimi üzerine bir araştırma
A study on Ayran production using probiotic bacteria
  1. Tez No: 182919
  2. Yazar: İLYAS ERDEM TONGUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER KINIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, geleneksel bir Türk süt içeceği olan ayran, normalayran kültürünün yanında farklı probiyotik kültürler kullanılaraküretilmiş, ürünlerin bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusalözellikleri incelenmiştir. Sonuçlar karşılaştırılarak, 10 günlük depolamasüresi ve farklı kültür içerikleri açısından oluşan farklardeğerlendirilmiştir.Sonuç olarak, normal ayran kültürüne destek olarak kullanılanprobiyotik kültürlerin, ürünlerin fiziksel kimyasal ve mikrobiyolojiközelliklerini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Buna paralel olarak,yapılan duyusal değerlendirmelerde panelistler, probiyotik ayranörneklerinin normal ayrana göre daha iyi tat, aroma ve kıvam özelliklerinesahip olduklarını belirtmişler ve 10 günlük depolama süresince buözelliklerini daha iyi koruyabildiklerini dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, ayran, which is a traditional Turkish yoghurt drink,were produced using different combinations of probiotic cultures and theirphysical, chemical, microbiological and organoleptical properties wereexamined.. These properties were compared and the differences wereevaluated with respect to their 10 day storage period and culture content.The results indicate that using probiotic bacteria alongside thestandard ayran culture as adjunct culture have positive affects on thephysical, chemical and microbiological properties of the products. In thesame way, the majority of the panelists in the sensory evaluation describedthe probiotic ayran samples as having better taste and flavour and spoke ofa better durabilty of taste, flavour and acidity until the end of the storageperiod.