Geliştirilmiş izmir kekiği (Origanum onites L.) klonlarının farklı ekolojik koşullarda bazı agronomik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of certain agronomic and technologic characteristics of clones of improved İzmir kekigi (Origanum onites L.) under different ecological conditions
- Tez No: 182918
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Batı Anadolu florasından toplanarak geli tirilen farklı Origanum onites L.klonları ile E.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü' nün ara tırma alanı veDikili-Makaron Çiftli inde, 2002 ve 2003 yıllarında yürütülen bu çalı mada,bitkinin bazı verim ve kalite özellikleri incelenmi tir. 2002 yılı genelortalamalarına bakıldı ında bitki boyunun 16.20-38.17 cm arasında, ye il herbaveriminin 373.3-1958.3 kg/da arasında, drog herba veriminin 131.9-631.3 kg/daarasında, drog yaprak veriminin 85.0-375.9 kg /da arasında, uçucu ya oranının% 2.12-3.69 arasında de i ti i belirlenmi tir. 2003 yılı genel ortalamalarınabakıldı ında ise bitki boyunun 30.45-46.72 cm arasında, ye il herba veriminin1779.8-4854.6 kg/da arasında, drog herba veriminin 612.3-1602.4 kg/da arasında,drog yaprak veriminin 408.4-953.4 kg/da arasında, uçucu ya oranının % 2.77-5.56 arasında de i ti i görülmü tür. Her iki deneme yılı ve her iki lokasyonda dauçucu ya bile ikleri arasında carvacrolün ana bile en oldu u ve en yüksek de eriverdi i tespit edilmi tir.
Özet (Çeviri)
In the study conducted on 2002-2003 in E.U. of Agricultural Faculty ofField Crops Department research area at Bornova and Dikili-Makaron Farmwith different Origanum onites L. clonnes collected from western Anatolia floraand improved certain yield and quality characteristics of the plant areinvestigated. In 2002, general averages showed that the plant has 16.20-38.17cm of lenght, 373.3 -1958.3 kg/da of green herb yield, 131.9-631.3 kg/da ofdrog herb yield, 85.0-373.9 kg/da of drog leaf yield and 2.12-3.69 % ofessential oil content rate. In 2003, general averages on the other hand showedthat the plant has 30.45-46.72 cm of height, 1779.8-4854.6 kg/da of green herbyield, 612.3-1602.4 kg/da of drog herb yield, 408.4-953.4 kg/da of drog leafyield and 2.77-5.56 % of essential oil content rate. Carvacrol was found to bethe major component of the essential oil contents for both of the locations andtrial years.