Deri üretim proseslerinde emisyonların belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Investigations on determining of emissions in leather production processes
- Tez No: 182927
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezde; potansiyel kirletici olarak tanınan sanayilerarasında gösterilen deri sanayinin, ham derinin mamul deriyedönüşüm sürecini oluşturan her bir üretim basamağından eldeedilen deri örnekleri emisyon kaynağı olarak koku intensitesi veorganik uçucu bileşikleri (VOC) bakımından incelenmişlerdir.zmir'de bulunan entegre bir et ve et ürünleri işletmesindentemin edilen 20 adet taze koyun derisi klasik bir giysilik koyunderisi işlenti reçetesine göre işlenmiş, temel işlem basamaklarısonunda alınan örneklerin VDA 270 Koku Standartı'na göre kokuintensiteleri ve VOC içerikleri Headspace-Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometrisi (HS-GC-MS) ve GC/MS enstrümanlarıkullanılarak analizleri yapılmıştır.Elde edilen bulgular deri işlenti basamaklarında kötükokuların tabaklama öncesi işlemler olan kireç alma, kireçlik vesama olduğunu göstermiştir. Mamul derinin VOC içeriğinin isegenel olarak uçucu yağ asitleri ve alkoller ile bunların reaksiyonürünlerinden oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; leather samples obtained from each productionstep of the leather industry, shown between industries known aspotential pollutive industries, composing of conversion process ofthe skin into leather was studied as a emission source in terms ofodor intensity and volatile organic compounds (VOCs).20 sheepskins obtained from a facility of meat and meatproducts located in Izmir were treated according to a classicalclothing sheepskin recipe and then the samples were azanyzed fortheir odor intensities according to VDA 270 Odor Standard and fortheir VOCs contents by using Headspace-Gas Chromatography-Mass Spectrometry (HS-GC-MS) and GC/MS instruments.Findings showed that dors of skins from deliming, liming andbating where are pre-tanning processes were the worst. VOCscontent of finished leather showed generally volatile fatty acids andalcohols and other products resulting in their reactions.