Karayolu trafik simülasyonu
Highway traffic simülation
- Tez No: 182931
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Trafik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada karayollarındaki trafik akışını modelleyerek bu modelin bilgisayarortamında simülasyonunu gerçekleştiren bir yazılımın üretilmesi hedeflenmiştir. Trafiksistemlerindeki araç akışlarını iyileştirmek amacı ile değişik trafik mühendisliği çözümteknikleri geliştirilmiştir. Geliştirilen tekniklerin trafik simülasyon yazılımları aracılığı ile testedilebilmesi sayesinde zaman, maliyet ve iş gücü kaybı olmaksızın simülasyon yazılımıncauygulanabilirliği kabul edilmiş çözümler mevcut trafik şebekeleri üzerineuygulanabilmektedir.Geliştirdiğimiz yazılımda simülasyonlar için kullanılan çözüm üretim yöntemlerindenmikroskobik ya da diğer adıyla ayrık-sürekli yaklaşım esas alınmıştır. Mikroskobikyaklaşımda, bilgisayar performanslarının artmasıyla araçları tek başlarına yolsimülasyonlarına dahil etmek mümkün olmuştur. Her bir aracın hareketinin diğer araçlardanbağımsız olarak hesaplanması, simülasyonun gerçeğe daha yakın sonuçlar üretmesine sebepolmaktadır.Benzer simülasyon yazılımlarında olduğu gibi, simüle edilecek trafik ağını tasarlayıpsimülasyon anını izleme imkânını veren görsel simülasyon arabirimi oluşturulmuştur.Simülasyonun verilen farklı sinyalizasyon, yol ve araç parametreleri ile sonuçlarüretebilmesini sağlayan algoritmalar geliştirilmiştir. Sinyalizasyon tekniklerinden SabitZamanlı Sinyalizasyon, Yeşil Dalga Sinyalizasyonu ve Adaptif Trafik Sinyalizasyontekniklerinin her biri simülasyon yazılımı içerisinde uygulanabilmektedir.Çalışmada, simülasyonda hedef olarak orta ölçekli trafik şebekeleri modellenmiş veverilen farklı test ve sinyalizasyon parametreleri yardımı ile simülasyondan elde edilensonuçların karşılaştırılması sağlanmıştır. Bu sonuçların karşılaştırılması sayesinde orta ölçeklitrafik şebekeleri için trafik sıkışmalarını önleyecek uygun çözümlerin bulunmasıhedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, modeling of highway traffic flow and developing software whichperforms simulation of this model on a computer system are aimed. To test traffic engineeringsolutions which aim to improve vehicle flows on traffic systems, traffic simulation software isimplemented. This software enables to measure applicability of the solutions that can beapplied on recent traffic network without waste of time, financial and labor force loss.Software we developed is based on one of the traffic problem solving methods that ismicroscopic approach or with another name discrete-continuous approach. Due toperformance improvement of computers, microscopic approach allows us to include vehiclesalone on road simulations. Calculation of every vehicles movement independent from othervehicles causes simulation to produce more realistic results.Like other simulation software, a visual simulation interface which enables design,monitoring and watching current flow on traffic network was designed. Algorithms, whichproduce results for different signaling, road and vehicle parameters of simulation, had beendeveloped. Several signaling techniques such as Constant Cycle Signaling, Green WaveSignaling and Adapted Traffic Signaling techniques are also implemented inside simulationsoftware.Finally, a medium grade traffic network is modeled as simulation target and someresults are obtained by using different test and signaling parameters. For the medium gradetraffic networks, these results are compared to discover acceptability of solutions on trafficcongestions.