Kuzey Anadolu doğal Primula L. (Primulaceae) taksonlarının nrDNA ITS bölgeleri bakımından karşılaştırılması
Polymorphism in nrDNA ITS region of wild Primula L. (Primulaceae) taxa distributed in North Anatolia
  1. Tez No: 182932
  2. Yazar: UĞUR UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL COŞKUNÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada 9 Primula L. (Primulaceae) taksonuna ait 19 populasyon, nrDNA ITSbölgelerinin polimorfizmi açısından incelenmiştir.ncelenen bitki materyali, araştırma alanı olarak seçilen Kuzey Anadolu'dan 2005yılında yapılan arazi çalışmaları ile toplanmıştır. Toplanan örneklerin önce gelenekselyöntemlere göre tanımlamaları yapılmış ve her örnek herbaryum örneği halinedönüştürülmüştür. Daha sonra, ITS profillerinin belirlenmesi amacıyla her populasyondanuygun yöntemlerle hazırlanan yaprak örneklerinden DNA izolasyonu yapılmıştır. Populasyonörneklerine ait ITS bölgesi evrensel primerler kullanılarak PCR yoluyla çoğaltılmıştır.Çoğaltılan DNA bölgelerinin baz dizin analizleri yapılmış ve PAUP programıyladeğerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu çalışılan populasyonlar arası benzerlik ilişkisiniortaya koyan parsimonik ağaç oluşturulmuştur. Moleküler verilerden elde edilen sonuçlar, 26morfolojik karaktere dayalı kümeleme analizi sonuçları ile karşılaştırılmış ve çalışılantaksonlar arasındaki ilişkiler tam olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu çalışmadan elde edilen veriler ışığında, populasyonlar arasındaki filogenetikilişkilerin açıklanmasında ITS dizin analizlerinin morfolojik verilere göre daha güvenilirbilgiler ortaya koyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 19 populations belonging to 9 wild Primula L. (Primulaceae) taxawere investigated with respect to nrDNA ITS regions.Plant materials used in this study were collected from North Anatolia during thefield work in 2005. Vouchers were identified firstly according to traditional methods andstored as herbarium specimens. Genomic DNA?s were isolated from healthy leaves ofeach populations to perform ITS studies. ITS regions of the examined populations wereamplified by using universal primers and then sequenced. These ITS bands were alignedto use analysis processes. All ITS sequences were analyzed by using PAUP 4012bsoftware and parsimony tree were formed in order to explain relationships amongpopulations. Molecular evidences inferred from sequencing data were compared withmorphological results in order to explore the exact relationships among the examinedpopulations.This study suggest that to understand the phylogenetic relations amongpopulations, ITS sequence analysis gives more reliable data compared to morphologicalcharacteristics.