Doğrusal hareketli asenkron motorun bulanık mantıkla kontrolü
The control of linear induction motor with the fuzzy logic
  1. Tez No: 182941
  2. Yazar: EMRE ÖZKOP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADEM SEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında Doğrusal Hareketli Asenkron Motorun Bulanık MantıklaKontrolü gerçekleştirilmiştir.Birinci bölümde Doğrusal Hareketli Asenkron Motorların yapısı, kullanım yerleri,türleri hakkında bilgi verilmiştir. Doğrusal Hareketli Asenkron Motor verimini etkileyenunsurlar irdelenmiştir. Doğrusal Hareketli Asenkron Motorun kontrolünde kullanılanBulanık Mantık yöntemi anlatılmıştır.İkinci bölümde, Tek Yanlı Doğrusal Hareketli Asenkron Motor tasarımı yapılmış,oluşturulan model üzerinde deneyler yapılarak, benzetim için gerekli matematikselparametreler elde edilmiştir.Üçüncü bölümde, Tek Yanlı Doğrusal Hareketli Asenkron Motorun benzetimyöntemi ile uç etkili ve uç etkisiz karakteristik eğrileri elde edilmiştir. Bulanık Mantıkyöntemi kullanılarak Tek Yanlı Doğrusal Hareketli Asenkron Motorda hız kontrolüyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a Fuzzy Logic Control for Linear Induction Motor (LIM) isrealized.In the first chapter, LIMs construction, applications and types are presented. Reasonswhich affect LIMs efficiency are examined. The fuzzy logic method, which is used in LIMcontrol, is presented.In the second chapter, a Single Sided Linear Induction Motor design is done and alsomathematical parameters, which are necessary for a simulation, are obtained by makingtests on the model.In the third chapter, the characteristic waveforms of the Single Sided LinearInduction Motor with end and without end effect are obtained by the simulation method.The Single Sided Linear Induction Motor velocity control is done by using Fuzzy Logicmethod