Dünyada ve Türkiye'de alternatif ve fosil enerji kaynaklarının geleceğe yönelik etüdü
A study on future predictions of alternative and fossil resources in the world and in Turkey
  1. Tez No: 182952
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HIZIR ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Enerji geniş bir içerişe sahip, derinlişi çok fazla olan ve bir çok alt branşa ayrılanstratejik bir konudur. Günümüzde ekonomik istikrarın ve sürdürülebilir kalkınmanıntemelleri çevreye duyarlı ve etkin bir enerji politikasından geçmektedir. Sanayileşmiş vegelişmekte olan ülkelerin geleceşe dönük bir enerji politikası mutlaka olmalıdır.Bu çalışmada, enerji kaynaklarının Dünya ve Türkiye'deki tüketim durumuincelenmiş; 1970-2003 yılları arasındaki veriler kullanılarak Dünya ve Türkiye'deki fosilve alternatif enerji kaynaklarının gelecekteki deşerleri tahmin edilmiştir. Tahminsonuçlarına göre gelecekteki oluşacak enerji tüketimin Dünyadaki ve Türkiye'deki durumudeşerlendirilmiştir.Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde enerjinin tanımlanması,sınıflandırılması ve her bir enerji kaynaşının Dünya ve Türkiye'deki durumu hakkındagenel bilgiler verilmiştir. şkinci bölümde Dünya ve Türkiye'deki geçmiş yıllarda eldeedilen enerji tüketim verileri kullanılarak regresyon analiziyle elde edilen denklemlerlegeleceşe yönelik tahminler yapılmıştır. Üçüncü bölümde tahmin sonuçlarıdeşerlendirilmiştir. Dördünce ve beşinci bölümlerde çalışmadan elde edilen sonuçlar veöneriler verilmiştir. Son olarak altıncı bölümde kaynaklar verilmiştir.Çalışma sonuçları, alternatif enerji tüketiminin toplam enerji tüketimi içindekipayının Türkiye'deki azalacaşını, Dünya'da ise artacaşını göstermiştir. Bunun yanındayapılan çalışmadan elde edilen sonuçlar Dünya toplam ve alternatif enerji tüketimleri içinen uygun modellerin lineer modeller olduşunu, Türkiye için ise en uygun modellerinbüyüme fonksiyonu modelleri ile örtüştüşünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is a strategic subject that has a big content, deepness and lots of branches.Nowadays basis of the sustainable development and economical stability depend oneffective and environmentally friendly energy policies. Both developed and developingcountries must have an energy policies for the future progresses.In this study, the World?s and Turkey?s energy resources are analized, and fossil andalternative energy resources of World and Turkey are predicted by using the past data ofenergy resources between 1970-2003 by using the result of predictions, the futurepredictions of energy consumption both in the World and in Turkey are also evaluated.This study comprises by six chapters. In the first chapter, definition of energy, energyclassification and general information about each energy resources are given for the Worldand Turkey. In the second chapter, the future values of energy consumption for the Worldand Turkey are calculated by using regression analyzses. The predicted values areevaluated in the third chapter. In the fourth and fifth chapters, conclusion of the study andrecommendations are given respectively. In the sixth chapter references are given.The results of the work have shown that the proportion of alternative energyconsumption in the total energy consumption will decreases in Turkey, and will increasesin the World. In addition, according to the results which are obtained from the study ,themost suitable models for the total energy and alternative energy consumptions of theWorld are lineer models, and the best models for Turkey suit with growth model.