Nükleer enerji teknolojileri ve Türkiye'deki geleceği
Nuclear energy technologies and its future in Turkey
- Tez No: 134043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
NÜKLEER ENERJİ TEKNOLOJİLERİ VE TÜRKİYE'DEKİ GELECEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Serkan KANTEMIR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak, 2003 ÖZET Ülkemizin genel enerji ihtiyacı göz önüne alındığında, yakın gelecekte bu ihtiyacın karşılanmasında büyük çaplı sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz görünmektedir. Dünyadaki fosil yakıt rezervlerinin ancak yarım yüzyıllık bir talebe cevap verecek durumda olduğu bilinmektedir. Ayrıca, alternatif enerji kaynaklarının enerji talebinin geniş oranda karşılanmasında yetersiz kaldığı ve bu nedenle de nükleer enerjinin büyük bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, nükleer enerjinin oluşumu, radyoaktif ışınların özellikleri, atom çekirdeğindeki reaksiyonlar, nükleer yakıt elde edilme aşamaları, nükleer reaktörlerin yapısı ve çalışma prensipleri, dünyada en yaygın kullanım alanı bulan reaktör sistemleri, nükleer reaktörlerin yapımı ve işletilmesi, nükleer santrallerde güvenlik sistemleri, nükleer teknolojinin riskleri, bugüne kadar meydana gelen nükleer kazalar ile nükleer santrallerin ve nükleer atıkların çevresel etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca, nükleer enerji üretimindeki maliyet unsurları, nükleer enerjinin ekonomik uyumluluğu ve nükleer yakıt maliyetinin hesaplanması gibi hususlar değişik örnekler çerçevesinde karşılaştırılmalı olarak analiz edilmiştir. Bunların yanısıra, nükleer güç elde edilmesi sırasındaki materyal dengesi de örneklerle açıklanmıştır. Bilim Kodu : 510.10.20 Anahtar Kelimeler : Nükleer Enerji, Nükleer Santral, Nükleer Yakıt, Materyal Dengesi, Maliyet Analizi Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. H. Güçlü YAVUZCAN
Özet (Çeviri)
NUCLEAR ENERGY TECHNOLOGIES AND ITS FUTURE IN TURKEY (M.Sc. Thesis) Serkan KANTEMIR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 2003 ABSTRACT Considering the general energy requirement of Turkey, occurrance of great problems for meeting the requirement could not be prevented in the near future. It is known that, fossil fuels could only be a sufficient source for about 50 years. As well as that, alternative energy sources are to be insufficient for wide range requirements, thus, nuclear energy has the greatest importance currently. In this study, process of nuclear energy, specifications of radioactive rays, reactions of atom seed, nuclear fuel process, commonly used reactor systems, construction and maintenance of nuclear reactors, security systems, risks of nuclear technology, nuclear accidents occurred hitherto and environmental effects of nuclear reactors and nuclear wastes were acknowledged. As well as that, cost parameters in nuclear energy production, economical correspondance and calculation of nuclear fuel cost... etc. have been comperatively analysed with respect to various samples. Besides, the material balance during the process of nuclear power was pointed out. Science Code : 510.10.20 Key Words : Nuclear Energy, Nuclear Plants, Nuclear Fuel, Material Balance, Cost Analysis. Page number : 94 Adviser : Assoc.Prof.Dr. H.GÜCİÜ YAVUZCAN