Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının durumu, gelecek öngörüsü ve özelinde güneş enerjisinin incelenmesi
The status of Turkey's renewable energy sources, future forecasting and, in particular, the study of solar energy
  1. Tez No: 795664
  2. Yazar: AFRA NUR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günlük hayatın devam etmesi ve bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılanması için ihtiyaç duyulan en önemli gereksinimlerin başında enerji gelmektedir. Modern dünyada ısınma, beslenme, ulaşım ve aydınlanma gibi temel ihtiyaçların karşılanabilmesinde enerji gerekmektedir. Her geçen gün artan nüfus ve 1960'lı yıllar itibariyle eksponansiyel olarak artan sanayileşme ile birlikte ortaya çıkan teknolojik gelişmeler ve yüksek yaşam standartları enerji talebini arttırmıştır. Öyle ki günümüzde ülkeler arası gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden biri olarak enerji görülmektedir. Bu durum aynı zamanda ülkeler arasındaki rekabeti de arttırmaktadır. Modern dünya düzeni besleyen ve çarkların dönmesini sağlayan enerjinin temel kaynağı günümüzde fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Fosil kaynakların sınırlı olması nedeniyle tükenme riski ve enerji elde edilme prosesinde meydana gelen kirletici etkiler nedeniyle alternatif enerji arayışları mevcuttur.. Gerekli enerjinin üretiminde, sürdürülebilir şartlarla elde edilebilen, doğada var olan ve enerji elde edilirken çevre dostu süreçlerin var olduğu kaynakların kullanılması gerekmektedir Günümüzde enerji üretiminde tercih edilen politika, öncelikli olarak birincil enerji kaynaklarının kullanımı yönündedir. Türkiye, fosil kaynak potansiyeli bakımından zengin bir ülke olarak tanımlanamaz, dolayısıyla enerji sağlamak adına oldukça büyük harcamalar yapmaktadır. Bu sonuca enerji ihtiyacının yalnızca ℅48'ini yerel olarak temin edebildiğinden varılabilir [1]. Bu çalışmada Türkiye'de bulunan enerji temininden kaynaklı ekonomik harcamaların kısıtlandırılması ve fosil yakıt kullanımı ile ortaya çıkan çevresel sorunların azaltılmasına yardımcı olabilmek amacıyla fosil kaynaklara alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynakları araştırılmıştır. Alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarının günümüzde mevcut olan durumu ve gerekli yatırımlar ile oluşabilecek gelecek öngörüsünden bahsedilmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında Türkiye'de oldukça verimli kullanılabilecek olan GES santrallerinden bahsedilecektir. Şirketler ile yapılan anketler sonucu yenilenebilir enerji kaynaklarının geleceği hakkında görüşleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important requirements needed to continue daily life and meet the basic needs of individuals. In the modern world, energy is needed to meet basic needs such as heating, nutrition, transportation and enlightenment. With the increasing population every day and the increasing industrialization exponentially as of the 1960s, the technological developments and high living standards that have emerged have increased the demand for energy. So much so that today, energy is seen as one of the most important indicators of Deceleration between countries. This situation also increases Decisiveness between countries. The main source of energy that feeds the modern world order and keeps the wheels turning is currently met from fossil fuels. There are searches for alternative energy due to the risk of depletion due to the limited fossil resources and the polluting effects that occur in the process of obtaining energy. In the production of the necessary energy, it is necessary to use resources that can be obtained under sustainable conditions, exist in nature and where environmentally friendly processes exist when obtaining energy. The preferred policy in energy production today is primarily in the direction of the use of primary energy sources. Turkey cannot be defined as a country rich in fossil resource potential, so it spends quite a lot on providing energy. This conclusion can be reached because it can only supply Jul 48 of its energy needs locally [1]. In this study, renewable energy sources were investigated as an alternative to fossil sources in order to limit the economic expenditures arising from the energy supply in Turkey and to help reduce the environmental problems caused by the use of fossil fuels. The current situation of alternative renewable energy sources and the future prediction that may occur with the necessary investments were mentioned. Among the renewable energy sources, GES power plants that can be used Decisively in Turkey will be mentioned. As a result of the surveys conducted with the companies, their views on the future of renewable energy sources will be discussed.