Kıyı korumasında açıkdeniz dalgakıranların etüdü ve Dereköy (Samsun) örneği
A study on offshore breakwaters and a case study in Samsun
  1. Tez No: 182975
  2. Yazar: SERKAN BAKKALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR ÖNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada açıkdeniz dalgakıranlarının kıyı değişimindeki rolü etüt edilmiştir.Ülkemizde sahil oluşturmak amacı ile ilk kez Samsun'un Dereköy beldesinde iki adetaçıkdeniz dalgakıranı DLH tarafından inşa edilmiştir. Bu dalgakıranların, bir yıllıksüreçteki kıyı kum hareketine etkileri incelenerek sahildeki değişim gözlemlenmiştir.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde araştırma konusu ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve bukonu üzerinde yapılan çalışmalar aktarılmıştır.İkinci bölümde, yapılan arazi çalışmaları anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, arazi çalışmalarından elde edilen bulgular verilmiştir.Dördüncü bölümde sonuçlar, beşinci bölümde öneriler verilerek araştırma sonuçlarıözetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of offshore breakwaters on coastal variation is studied. Twooffshore breakwaters were constructed on Samsun Derekoy coasts, which were the firstoffshore breakwaters in Turkey. One-yearly field observations were carried out aroundtheir coastal area and the bathymetric variation were measured.The study comprises five chapters.In the first chapter, the scope of the study is introduced and a literature review ispresented.The performed observation studies are given in the second chapter.In the third chapter, the results of the field study are given.The conclusions and recommendations are presented in the fourth and fifth chapters,respectively.