Zeminlerin su tutma eğrilerinin granülometri eğrilerinden elde edilmesi
Prediction of water retention curve of soils from grain-size distribution curve
- Tez No: 182976
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Zeminlerle ilgili birçok özelliğin belirlenmesinde faydalı olan su tutma eğrilerinin(STE) tahmin edilmesinde kullanılan yöntemler çok zaman alıcı, usandırıcı, yorucu ve aynızamanda da son derece hassastır. Dolayısıyla bu yöntemler yerine belirlenmesi daha kolayolan granülometri (dane dağılımı) eğrilerinden su tutma eğrilerine geçiş araştırılmıştır.Öncelikle Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kampüsü Maden MühendisliğiBölümü Kuzey Cephesi stinat Duvarı Temel'inden alınan zeminin fiziksel özellikleribelirlenmiştir. Daha sonra zeminin su tutma eğrisi, bir deneysel yöntem olan filtre kağıdıyöntemi ile çizilmiştir.Ayrıca zeminin su tutma eğrisi, bu eğrilerin belirlenmesinde kullanılan bir bilgisayaryazılımı olan RETC ile de elde edilmiştir.Zeminin su tutma eğrisi için değişik araştırmacılar tarafından önerilen denklemlerinzemin için elde edilen deney sonuçlarına uygunluğu istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Bu çalışmanın amacı su tutma eğrisinin granülometri eğrisi yardımıyla tahminidir.Zeminin deneysel çalışmalarından belirlenen deney sonuçlarına göre çizilen granülometrieğrisinden Arya-Paris Modeli kullanılarak su tutma eğrisine geçilmiştir.Sonuç olarak, granülometri eğrisinden yararlanılarak elde edilen su tutma eğrisininfiltre kağıdı yöntemi ile elde edilen su tutma eğrisiyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Methods which are used to predict water retention curves which are beneficial todetermine a lot of properties with related to soils are time-consuming, tedious, tiring and atthe same time they are also very sensitive. Therefore, instead of the methods, transitionfrom grain-size distribution to water retention curve that is very easy to determine wasinvestigated.At first, physical properties of the soil which was taken from Foundation Cut ofNorth Retaning Wall of the Building of Mining Engineering Department at BlackseaTechnical University was determined. Later water retention curve of soil was plotted byusing an experimental method which is called fitler paper method.Besides, water retention curve of soil was obtained by using a computer softwarewhich is called RETC and used to determine these curves.Equations which are proposed by different researchers for water retention curve ofsoil were statistically evaluated with the suitability of the results of experiments carried onthe soil.The objective of this study is to predict water retention curve with the help of grain-size distribution curve. From grain-size distribution curve which was plotted according toexperiment results determined by experimental studies was transformed into waterretention curve by using Arya-Paris Model.As a result, it was seen that water retention curves that were obtained by grain-sizedistribution curve and fitler paper method were suitable.