Mimarlıkta ihtişam
Magnifecence in architecture
- Tez No: 182989
- Danışmanlar: PROF. DR. SONAY ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
İhtişam, temelde insan gereksinmesine bağlı olarak çeşitlenen nedenlerle ortayaçıkan, insanın veya toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik özeliğini yansıtan, bütün içindefarklı sunumlarıyla kendini gösteren önemli bir konu olarak görülmektedir.Bu çalışmada ana sorun alanı olarak ihtişama neden ihtiyaç duyulduğu, bununmimariye yansıma biçimleri ve varılan ihtişamın derecesi, bütün bu yansımaların insan-toplum ilişkisinde bireye-gruba - gruplara-topluma kattığı anlam ve kentsel mekânlarakatkıları ele alınmakta ve ilgili kaliteler çalışılmaktadır.Birinci bölümde, ihtişama genel bir bakışın ardından ihtişam ve ihtişamla ilgilikavramlar tanımlanarak, ihtişamın mimarlıkta yer alma biçimi, derecesi ve nedenleriüzerinde konuya yaklaşım bulunmaktadır.İkinci bölümünde, ihtişamı destekleyen temel kaliteler, ihtişamı yaratan sebepler,ihtişamın oluşumunu etkileyen tasarımsal, etkili-destek kaliteler, ihtişamın yansıdığıbiçimlenmeler- ölçekler ve konumların yanı sıra ihtişamın zamana yayılan örneklemeboyutuyla genel bir bakış yer almaktadır.Üçüncü bölümde, ihtişamın yer aldığı analiz ölçeklerinin belirlenmesi ve tasarımsal-etkili-destek kalitelere bağlı olarak seçilen örnekler üzerinde yapılan analizler vedeğerlendirmeler bulunmaktadır.Dördüncü bölümde, tüm incelemeler ve değerlendirmeler doğrultusunda sonuçlar veöneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnificence is occur fundamentally appear to occasion depend on to be diversifyperson requirement, reflecting social, cultural and economical of person or society, shiningwith different attitudes inside total an important issue.In this study, as main case field why magnificence depend, style of architecturalreflection of this and level of magnificence attained, the whole this reflections insiderelation of person-society to individual - to group - to groups- to society adding meaningand additions to urban spaces discussed and standards related studied.In the first chapter, after general looking at magnificence, concepts of magnificenceand related to magnificence is defining, on form, level and causes taking part insidearchitecture approach to issue is found.In the second chapter, booster to magnificence of general standards, its maker ofcauses, its formation affection planning, effective-support standards, its rebound forms -scales and situations in addition to samplings which gives a general opinion aboutmagnificence in different time of architectureIn the third chapter, there is determine magnificence?s taking part scale of analysisand related planning-effective-support standards analyses and assessment on selectedsamplings.In the fourth chapter, there is direction of the whole researches and assessmentsresults and suggestions.