Mitoz ve mayoz bölünme konusunda geliştirilen bilgisayar destekli biyoloji öğretim materyalinin değerlendirilmesi
The evaluation of computer-based biology teaching material for the topic of mitosis and meiosis
  1. Tez No: 182990
  2. Yazar: SERVET ZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN BAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalımada, mitoz ve mayoz bölünme konusuna yönelik olarak hazırlanan bilgisayarşn ıfarklıöğdestekli biyoloji öğretim materyalinin farklıuygulanı nı ortaya çıları karacağ renmeortamları n akademik baş ya ve tutuma etkisi araşrını arı tılmaktadır.İ retim 8. sıf Fen ve Teknoloji dersi kapsamı yer alan mitoz ve mayoz bölünmelköğ nı ndakonusuna yönelik flash programıvası yla animasyon içerikli bir bilgisayar destekli biyolojitasış şöğretimi (BDBÖ) materyali hazırlandı Çalı. mada, geliştirilen BDBÖ materyali 3 farklı ekilderenciler materyali bireysel olarak kullandıİkullanı . Birinci grupta öğldı . kinci grupta öğrencilerşmateryali grup çalımasıiçerisinde kullandıÜçüncü grupta öğ. retmen materyali sıfta gösterinıolarak kullandıGeleneksel yöntemle konunun anlatı ğ kontrol grubundaldııyönteminin bir parçası .ş n örneklemini Trabzon'un Tonya ilçesindeki ikiBDBÖ materyali kullanılmadı Çalı. manıilköğretim okulunda bulunan toplam 82 öğrenci oluşturmaktadı Veri toplama araçlarır. olarak likerterlendirme formu, baş testi ve açı uçlu sorular kullanı şr. Tutumtipi tutum ölçeğ deği, arı k lmıtışölçeğ ön ve son test olarak uygulanmı r. Deği tı erlendirme formu, baş testi ve açı uçlu sorulararı kuygulama sonrası kullanı şr. Verilerin analizinde grupları birbiriyle karş tılması t-ı rı ndanda lmıtı n laştesti, tüm gruplarıbir arada karş tılması ANOVA kullanı şr.ı rın laş için lmıtıÇalı sonucunda materyalin farklıuygulanını ortaya çı ğ renme ortamlarış şnı ıöğma kardıgeleneksel öğrenme yöntemine göre daha baş lıolmuşarı tur. Grupları kendi araların ndakiı rması baş testi sonuçları ş şkarş tılaş nda arı bireysel çalı grubu lehine sonuçlanmı r. Açı uçluma tı kşsınavda ise ikili çalı grubu daha baş lıma arı olmuş Ön ve son test olarak uygulanan tutum ölçeğtur. işsonuçları göre anlamlı fark ortaya çına bir kmamı r. Fakat değtı erlendirme formunda öğrencilerinbilgisayar destekli uygulamaları endikleri ve farklıbeğ dersler için kullanı nılması istedikleri sonucuortaya çı şr. Çalış bu tür uygulamaları yaygı tılmasıiçin yapı önerilerlekmıtı ma n nlaşrı lanştamamlanmı r.tı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the outcomes of different applications of thecomputer-based biology teaching material for the topic of mitosis and meiosis in terms ofachievement and attitudes towards biology.At the beginning of the study, the computer supported teaching material, a flashapplication including animations, was developed for the topic of mitosis and meiosis. Thiscomputer-based biology teaching material was used in the teaching of concepts in threedifferent ways. In the first group, students individually studied the topics from thecomputer-based biology teaching material. In the second group, students stutied withmaterial within group work situations. In the third group, the teacher used the material as apart of the lecture. Students in another class were selected as a control group who weretaught in a traditional way without using the actual biology material. The sample of thestudy consists of 82 students from three different classes in a public primary school inTonya, Trabzon. Lykert type attitudes scale, assessment form, achievement test and open-ended questions were used as data collection tools. One-way ANOVA tests wereconducted to compare all groups, while t-test was used for comparison of three groups.The results of the study showed that different applications of the computer-basedbiology teaching material were more effective than traditional method in teaching mitosisand meiosis. When three experimental groups were compared with each other in terms ofthe scores on achievement test, the students who studied the material individuallyperformed better scores than the other groups of students. However, the students whostutied the material through group work gave more scientifically acceptable answers to theopen-ended questions. There were no significant differences between control andexperimental groups as regards to their attitudes scores. At the end of the study, the datafrom the assessment form showed that students were pleased with the application of thecomputer-based biology teaching material and wanted to see these kind of materials fordifferent classes. The study suggests that computer-based materials for teaching of varioussubjects in biology should be developed and used in the classes.