Georgian dönemi iç mekan ve mobilya
Interior and furniture of Georgian period
  1. Tez No: 420360
  2. Yazar: HALE DURMUŞ ATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
İlk çağlardan itibaren insanoğlu yaşamını sürdürmek ve iyi bir ortam sağlamak amacıyla çalışmış ve üretmeyi sürdürmüştür. Teknolojinin izin verdiği ölçüde çalışılmış, elde olan malzemeler çerçevesinde ihtiyaç duyduğu eşyaları meydana getirmeye çalışmıştır. Zaman ilerledikçe deneyerek ve yanılarak kullanılabilir malzemeleri öğrenmiş, insana faydalı hale getirebilmeyi başarmıştır. Yerleşik hayata geçilen yeni dünyada, daha iyi yaşama arzusu, insanoğlunu düşündürmüş ve ihtiyaçlar doğrultusunda daha iyisi için çalışmaya zorlamıştır. Zaman içinde kültürler gelişmiş, ülkeler arasında yapılan yolculuklar, insanların birbirlerinden etkilenmelerine ve fikir alışverişinde bulunmalarına yol açmıştır. Göze hoş gelen eşyalar taklit edilmiş, benzerleri yapılmaya ve kullanılmaya başlanmıştır. Başlangıçta hayat şartlarını kolaylaştırmak amacıyla kullanılan eşyalar, gelişen ülke olanaklarıyla insanların kendi politik ve sosyal gücünü, göstermelerine olanak sağlamıştır. Yaşam kalitesi, yaşanılan yer, kullanılan eşyalar, kendi rütbelerine yakışır bir şaşa içerisinde gösterilmeye çalışılmıştır. Modaya uyarak, beğenilen ve takip edilen stillerde yaşamaya özen göstermişlerdir. Krallıklar kendi güçlerini gösterebilmek amacıyla şehirler kurmuşlar ve bu şehirleri en ihtişamlı şekilde inşa etmeye çalışmışlardır. Bunun örneklerinden Antik Roma, şehir mimarisiyle öne çıkmış ve gören tüm çevre devletleri etkilemeyi başarmıştır. Roma mimarisinin ilkeleri bütün Britanya'ya ilham olmuş, Palladian mimarlık hem mütevazi, hem görkemli yapıların tümünde örnek alınmıştır. İlk başlarda yapıların dış görünüşüne önem verilmişse de, ilerleyen yıllarda iç mekanlar için özenilip, modaya uygun stillerde, yaşam mekanları donatılmaya başlanmıştır. Georgian Dönemi yüzyıl boyunca, dört kralla yönetilmiş, Mimari olarak belli başlı gelişmelere sahne olmuştur. Yaklaşık Yüzyıl sürmüş olup, üç dönemden meydana gelmiştir. Bunun sonucunda ortaya çıkan etkiler, ülkenin değişik bölgelerinde farklı zamanlarda ortaya çıkmıştır. Elde olan malzeme çeşidi ve arazilerin az olması belli tipte yerleşim şekillerinin oluşmasına yol açmıştır. Genelde şehre yada ülkeye bakıldığında, aynı malzemenin kullanıldığı ve sıralı evlerin çokluğuyla, Palladian ev şekillerinin yaygın olarak inşası ortaya çıkmıştır. Sade ve zarif; ama güçlü cephe çalışmalarına nazaran, bina içlerinde daha fazla çalışılmış, zengin bir görüntü ortaya çıkarmayı başarmışlardır. Dönemin çalışkan, işini seven, mimar ve tasarımcıları, ilham ararken, gotik ve rokoko tarzından etkilenerek çalışmışlar, egzotik çalışmalar denemiş, çin stili desen ve süslemelerinden etkilenerek mobilyalar tasarlamışlardır. Çok yetenekli mimar ve tasarımcılara sahip olan bu Neoklasik dönem, mimarlıkta ve mobilya sanatında adını tarihe yazdırmıştır. Günümüze kadar ulaşan, en güzel mimarlık ve iç mimarlık örnekleri halen dönemin kalitesini ve başarısını ifade eder durumdadır.
Özet (Çeviri)
Humankind had been working and producing in order to maintain its life and to provide suitable environment and setting since the early ages. People worked to the extent permitted by technology and tried to create what they needed within the frame of materials they possessed. As time was passing, they learnt utilizable materials by trial and error and succeed to benefit from them. In a new world that settled lifestyle adopted, a desire to have a better life made people think and needs made them try to have the better. In process of time, cultures improved, travels among countries made people interact and exchange ideas with one another. Good looking objects were imitated counterparts of them were produced and used. The objects previously used for making life easy enabled people to show their political and social power as a result of developed opportunities of the country. Quality of life, setting, used objects were shown in glory in accordance with people's grade. Following fashion, people tried to live according to admirable and pursued styles. Kingdoms established cities in order to show their powers and tried to construct these cities in the most magnificent style. For instance, Ancient Rome became prominent due to its urban architecture and managed to affect all nearby countries. Roman Architecture principles inspired all Britain so that Palladian Architecture was patterned in both modest and deluxe constructions. Initially exterior parts of structures were given importance. However, interior parts of structures were paid attention afterwards and life areas were started to decorate in accordance with fashion. The Georgian Period was ruled by four kings during a century and involved significant developments in architecture. Continuing for approximately hundred years, this period consisted of three parts. The effects of these three periods were observed different times in different parts of the country. Lack of material types and terrains caused particular types of settlement. When the country or cities were observed, it was seen that same materials were used and that terraced houses and Palladian houses were commonly constructed. Interior parts of structures were worked more than modest elegant and mighty facades so rich images of those structures were achieved. While hard working, diligent architects and designers were trying to find inspiration, they were impressed by the gothic and rococo style. They tried exotic works. Impressed by patterns and ornaments of Chinese style, they designed furniture. This Neoclassic Period that had very talented architects and designers put its stamp on history in architecture and furniture art. The best extant samples of architecture and interior architecture of this period still prove the quality and success of this period.