Kentsel dokuda bitkilendirme tasarımında yapılan yanlışlıkların belirlenmesi 'Trabzon örneği'
Determination of planting design mistakes in urban pattern: a case study of Trabzon
- Tez No: 182991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
2. Dünya savaşından sonra, işlevselliğin yanında estetiğin de yer aldığı bitkilendirmetasarımı anlayışında, koruma duyarlılığın artması, peyzaj mimarlarının kendilerine özgütasarımlar yapmasına olanak sağlamıştır.Bitkiler; kent ekolojisi, insan sağlığı ve yaşam kalitesi için önemli yer tutan açık veyeşil alanların en önemli elemanlarıdır. İnsanlar bu açık ve yeşil alanlara, kentinoluşturduğu psikolojik baskıdan kurtulmak amacıyla yönelirler. Bitkilerin maksimumölçüsünün, büyüme durumlarının, yaşam koşullarının ve bir araya gelişlerindekikombinasyonlarının belirlenmesi bitkilendirme tasarımı olarak tanımlanır. Bitkiseltasarımlar, belirli tasarım öğeleri ve ilkeleri ışığında gerçekleştirilmektedir.Bu araştırmada; bitkilendirme tasarımı ilke ve öğeleri doğrultusunda, kentseldokuda yapılan bitkilendirme tasarımı çalışmalarını örneklendirerek, bitkilendirme tasarımıanlayışını ortaya koymak ve bu tasarım anlayışı içinde fonksiyonel ve estetik açıdanyapılan yanlışlıkları belirleyip çözüm önerileri üretmek amaçlanmıştır.Araştırma alanı; Trabzon kenti ve bazı ilçelerinin (Of, Sürmene, Akçaabat,Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Beşikdüzü) parklarında, refüjlerinde, yeşil alanlarında yapılanbitkilendirme çalışmalarını içerir. Alanın tanıtımı amacıyla, coğrafi konumu, jeomorfolojiközellikleri, iklim durumu, toprak özellikleri ve doğal bitki örtüsü incelenmiştir. Alanlardayapılan yanlışlıklar belirlenerek 3 gruba ayrılmış, fotoğrafları çekilmiş ve 3. gruptafotoğraflar kullanılarak yapılan anket çalışmaları sonucunda veriler elde edilmiştir.Anketlere peyzaj mimarlarından oluşan 40 örnek birey katılmıştır. Yapılan sorgulamalardasorunlar belirlenmiş ve bu sorunlara öneriler getirilmiştir. Sonuç olarak yapılantasarımlarda, tasarım öğelerinden özellikle ölçüye dikkat edilmediği ve tasarımlardaöğelerin bir araya getirilişlerinde ilkelerin göz önünde bulundurulmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, increasing of sensibility in planting design concept inwhich aesthetics in addition to functionality exist has provided the possibility in order thatlandscape architectures make their own design.Plants are the most important elements of open and green areas for city ecology,human health and life quality. Human go towards these areas to escape city?spsychological pressure. Planting design is defined as determination of maximumdimension, growing and living conditions and combination of green plants. Planting designis implemented thanks to certain design elements and principles.In this study, aimed that planting design concept is to expose by sampling plantingdesign studies done in urban pattern in the context of planting design elements andprinciples and solution proposals are to produce in determining mistakes made in terms offunctional and aesthetic in design concept.Study area includes planting studies made in green areas, parks and traffic bland ofTrabzon city and some countries (Of, Sürmene, Akçaabat Çarşıbaşı, Vakfıkebir,Beşikdüzü). The aim of introduction of study areas, geographical location, geomorphologicfeatures, climate, soil features and natural plant cover are investigated. Areas are classifiedinto three groups and taken photos. The questionnaire is applied in using these photos inthird group. 40 random people landscape architects are selected to apply it. Problems aredetermined in queries made and proposals are supplied for these problems. As a result,appeared that dimension particularly from design elements isn?t noticed and principlesaren?t considered in bringing together of elements in designs.