Enerji hattı haberleşme sisteminde empedans ve zayıflatmanın belirlenmesi
Determining of empedance and attenuation on power line communication system
- Tez No: 182995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Veri haberleşmesi için ihtiyaçların artmasıyla, enerji hattı haberleşmesi ilginçalternatif bir metot olmuştur. Bu çalışma da 10-170 kHz arasındaki taşıyıcı frekanslarıiçin, enerji hattı haberleşmelerinin empedans karakteristiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu frekanslar, CENELEC A, B, C, D standardı olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda hatüzerinde değişik durumlar için sinyal zayıflatma değerleri de deneysel olarakbelirlenmiştir.Ölçümler şehirsel evler, kırsal evler ve endüstriyel alanlar gibi değişik ortamlardayapılmıştır. Türkiye`de enerji hattı haberleşme sistemi için bazı deneysel modellergeliştirilmiştir. Ölçüm sonuçları grafik ve tablolar biçiminde verilmiştir. Bu modellerempedans ve frekans parametrelerine sahiptir. Ayrıca değişik durumlar için hat modellerigeliştirilerek, enerji hattı haberleşmesi simülasyonu yapılmıştır. Elde edilen deneyselverilere dayalı; hat empedanslarına uygun yaklaşımlar yapılarak deneysel modeldenklemleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the ever increasing demand for data communication methods, power linecommunication has become an interesting alternative method for data communication. Thepurpose of this study is to summarize measurements which characterize the empedance ofthe powerline communication systems in the carrier frequency region from 10 to 170 kHz.These frequencies were determined the standart of CENELEC A, B, C, D. On the otherhand, the signal attunuating values have been experimantally determined for differentconditions on power line.Measurements have been made in the different environments such as urban homes,rural homes and industrial areas. Some emprical models have been developed for powerline communication system in Turkey. The result of these measurements have beenpresented in tables and graphics forms. These models have the parameters of empedanceand frequency. In addition, with developing line models for different situation , power linecommunication have been simulated. with getting the experimantal values, the equationshave been developed with making approach with appropriate to power line empedance.