(Tiyo)semikarbazonların sentezi ve reaksiyonlarının incelenmesi
Synthesis of (Thio)semicarbazones and investigation of their reaction
- Tez No: 182993
- Danışmanlar: Y.DOÇ. KEMAL SANCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
Çalışmamızda, tümü orjinal nitelikte 50 adet bileşik sentezlenmiştir. Di- ve tetra-tiyosemikarbazonları elde etmek için kullanılan di- ve tetra- aldehid ve keton türevleri,trans-1,4-dikloro-2-buten ve eten-1,1,2,2-tetra-il-tetra metilen-tetra bromür'ün muhtelifaldehid ve ketonlarla reaksiyonundan elde edilmiştir. Daha sonra, di- ve tetra-tiyosemikarbazon bileşikleri, di- ve tetra- aldehid veya keton bileşiklerinintiyosemikarbazit ve 4-metil tiyosemikarbazit ile reaksiyonundan elde edilmiştir. Aynışekilde, 4-metil-5-etoksi karbonil-2,3-dihidro-1,3-tiyazol ve 4-etoksi karbonil-2,3-dihidro-1,3-tiyazol bileşikleri, di- ve tetra- tiyosemikarbazonların etil-2-kloro asetoasetat vebromo etil piruvat ile reaksiyonundan elde edilmiştir. Tiyosemikarbazonlarınasetikanhidritle reaksiyonundan 2-asetil amino-4-asetil-4,5-dihidro-1,3,4-tiyodiazolbileşiklerine varılmıştır. Eten-1,1,2,2-tetra-il-tetrametilen-tetra bromürün 2-hidroksibenzonitril ve KSCN ile reaksiyonundan tetra- benzonitril ve tetra- tiyosiyanat eldeedilmiştir. Aynı şekilde trans-1,4-dikloro-2-buten ile KSCN'nin reaksiyonundan trans-1,4-ditiyosyanat-2-buten elde edilmiştir. Tetra benzonitril, di- ve tetra- tiyosiyanatlarıntiyosemikarbazitle reaksiyonundan 2-amino-1,3,4-tiyadiazol bileşiklerine varılmıştır.Elde edilen bileşiklerden seçilen örneklerin anti mikrobiyal özellikleri test edilerekbazılarından olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsütarafından seçilen bileşiklerin 60 kanser hücresine karşı olan incelemeleri devametmektedir.Sentezlenen orjinal nitelikte tüm bileşiklerin yapı aydınlatılması IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, X-ray gibi spektroskopik analizörler kullanılarak yapılmıştır ve sentezlereilişkin mekanizmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 original compounds were synthesized. Di- and tetra- aldehyde andketon derivatives which were used to obtain thiosemicarbazone compounds weresynthesized via the reaction of trans-1,4-dichloro-2-buten and ethene-1,1,2,2,-tetra-yl-tetramethylene tetra bromide with aldehydes and ketons. Then, di- and tetra- thiosemicarbazonecompounds were obtained from the reaction di- and tetra- aldehyde and keton derivativeswith thiosemicarbazite and 4-methyl thiosemicarbazate respectively. In the same way, 4methyl -5-ethoxy carbonyl -2,3-dihydro-1,3-thiazole and 4-ethoxy carbonyl-2,3-dihydro-1,3-thiazole compounds were synthesized via the reaction of di and tetra semicarbazonecompounds with ethyl-2-chloro acetoacetate and bromo ethyl piruvate respectively. Then,thiosemicarbazones were reacted with acetic anhydride, and yielded 2-acetyl-amino-4-acetyl-4,5-dihydro-1,3,4-thiodiazol compounds. Tetra benzonitrile and tetra thiocyanatewere obtained from the reaction of ethene-1,1,2,2-tetra-yl-tetra-methylene tetra bromidewith 2-hydroxy benzonitrile and KSCN. In the same way, trans-di-thiocyanate -2-butenewere synthesized from the reaction of trans-1,4-dichloro-2-butene with KSCN. Tetrabenzonitrile, di- and tetra- thiocyanate were reacted with thiosemicarbazate and gave 2-amino-1,3,4-thiodiazoles.Some of obtained compounds were tested for antimicrobial properties and some ofthem gave positive results. Selected compounds are being researched against 60 cancercells by American National Cancer Institute.In this work, the structure of synthesized 50 new compounds were idendified byspectroscopic methods using IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS, X-Ray and propose reactionmechanism were given for synthesis compounds.