Asfalt kaplamalarda tekerlek izinde oturma ve su hasarı problemlerinin azaltılması için sönmüş kireç kullanımı
Using hydrated lime for decrease ruting and water damage problems in asphalt pavements
- Tez No: 182998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAKAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada sönmüş kireç modifiye asfalt karışımlar; tekrarlı sünme testleri veMarshall oranı yaklaşımlarıyla değerlendirildi. Filler agrega azaltıldı ve sönmüş kireç,adım adım %2, 4 ve 6 oranlarında artırılarak alternatif karışımlar üretildi. Sönmüş kireç,doğrudan doğruya granül agrega karışımına katıldı. Optimum asfalt içeriğinde 48 adetözdeş briket üretildi. Briketlerin yarısı; tekrarlı su hasarı döngüsüne maruz bırakıldı vekoşullandırma gerçekleştirildi.Sönmüş kirecin aktif bir filler olduğu gözlendi, modifiyer olarak kullanılabileceğianlaşıldı. Marshall oranı, seçilen yoğun gradasyonda, tekerlek izinde oturmanın birgöstergesi olabilmektedir. Bununla birlikte, kalıcı deformasyon değerlendirmesi için dahakapsamlı olan tekrarlı sünme ya da tekerlek izi testlerinin (Wheel tracking) uygulanmasıgereklidir. Pasif durumda, yani koşullandırmanın uygulanmadığı karışımlarda, kireçmodifiye karışımlar için, kontrol karışımlardan daha küçük Marshall oranları elde edildi.Koşullandırılmış karışımlarda, koşullandırılmamış olanların aksine daha yüksek oranlar(S/F) hesaplandı.Sönmüş kireç etkinliğinin, seçilen çevresel koşullandırma sistemiyle (ECS) başarılıbir biçimde ortaya konulabildiği, tasarlanan çevresel koşullandırma sisteminin beklendiğianlamda gözlemlenebilir bir hasar düzeyi oluşturduğu, tekrarlı sünme testlerinde koşullukarışımların, koşullandırılmamış karışımlara göre daha düşük tekerlek izi oluşum direncigösterdiği, koşullu karışımlar için sönmüş kireç içeriğinin artmasının, tekerlek izindeoturma direncini artırdığı görüldü. Marshall oranı ve tekrarlı sünme testlerinde doğrulayıcıve tutarlı sonuçlar, yöntemsel karşılaştırma anlamında elde edildi. Bu durum, özellikle %4ve %6 kireç oranlarında tespit edildi. Tekrarlı sünme testlerinin, üretilen silindirikbriketlerde seçilen koşullandırma sistemiyle birlikte oldukça etkin bir düzeyde kireçoransal etkinliğini yansıttığı, suya koşullamaya dayanan hasar koşullamasının, su hasarı-tekerlek izi oluşumu ilişkisi hipotezini desteklediği görülmekte, yüksek sıcaklıkkoşullarında (40ºC'de) örneksel özdeşlik sağlandığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis hydrated lime (HL) modified asphalt mixtures were utilized withrepeated creep tests (RCT) and Marshall Quotient (MQ) approaches. Filler aggregate wasreduced and HL was substituted as 2, 4, and 6 percents. HL was directly incorporated tothe granule aggregate blending. 48 identical samples at the optimum asphalt cement (AC)content were produced and half of these samples were conditioned with designing damageconditioning system based on repeated moisture damage.HL was found as an active filler material and might be used as modifier. MQ waspleaded to evaluate rutting problem. Therefore permanent deformation evaluation must becomprised with other promising methods such as repeated creep or wheel tracking tests athigh temperatures. In passive state or else unconditional mixtures lower MQ were obtainedfrom the lime modified mixtures than the conventional mixtures. Unlike this higher MQwere found with modified mixtures in conditional mixtures.HL efficiency may be observed with the determining environmental conditioningsystem (ECS). Designed ECS can be constituted a mechanical hazardous changing in termsof expecting. In RCT all conditional mixtures reflect lower resistance to rutting progressaccording to own unconditional ones. With the increasing of HL content rutting resistancehas increased for conditional mixtures. Confirmation results were obtained with the MQconcept and RCT for conditional mixtures especially 4 and 6 percents HL contents. RCTfor produced cylindrically compacted identical samples were quite effective for evaluatinglime efficiency for selected grain size distribution. Damage mechanism was based on themoisture damage and it is thought that HL modification was found beneficial in view ofwater sensitivity with related to moisture damage-rutting interaction hypothesis? Ruttingmay be evaluated with RCT at high temperature conditions for lime modified mixtures in acertain way.