Taş mastik asfalt (SMA) kaplamalar için uygun karışımın araştırılması ve bir hizmet ömrü modeli geliştirilmesi
Investigation of a suitable mixture of stone mastic asphalt pavements and development of a service life model
  1. Tez No: 106334
  2. Yazar: SÜREYYA TAYFUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET TAŞ MASTİK ASFALT (SMA) KAPLAMALAR İÇİN UYGUN KARIŞIMIN ARAŞTIRILMASI ve BİR HİZMET ÖMRÜ MODELİ GELİŞTİRİLMESİ Gerek dünyada gerekse ülkemizde artan trafik hacmi ve dingil yükleri nedeni ile yollarda oluşan tekerlek izleri yani oluklanmalar, üstyapıda oluşan en önemli bozulmalardan kabul edilmektedir. Bu yüzden tekerlek izi oluşumunu azaltmak ve yolların servis ömrünü artırmak amacıyla, yüksek dane teması ve kenetlemeyi sağlayan ve yüksek bitüm oranına sahip Taş Mastik Asfalt (SMA) kaplamalar geliştirilmiştir. Bu çalışmada SMA kaplamaların, Türkiye'de uygulanabilirliği ve uygun bir karışım araştırılması yapılmıştır. Çalışmada yapılan araştırmalar sonucu; önce en uygun bir gradasyon seçilmiş, daha sonra S adet farklı özellikte katkı malzemesi kullanılarak hazırlanan karışımlar üzerinde performansa dayalı deneyler yapılmıştır. Çalışmada dünyada yaygın olarak kullanılan stiren - butadiyen - stiren (SBS) elastomer polimeri, poliolefin, pohalfaolefin, bitümlü selülozik elyaf ve selülozik elyaf olmak üzere 5 çeşit katkı ile ayrıca bir de katkısız karışım kullanılmıştır. Tüm bu karışımların her birinin önce optimum bitüm miktarı bulunmuştur. Marshall tasarımı için kullanılan deneyler yanında, karışımlar üzerinde dolaylı çekme mukavemeti, dolaylı çekme, statik sünme, tekrarlı sünme, bitüm süzülme deneyi ve tekerlek izinde oturma deneyleri yapılmıştır. Yapılan tüm bu testler sonucunda, karışımın trafik altında performansını değerlendiren tekerlek izinde oturma deneyi ile diğer tüm deney sonuçlan kullanılarak en uygun katkılı karışımın saptanmasına çalışılmıştır. Aynca sünme deneyleri, dolaylı çekme deneyleri ve tekerlek izinde oturma deney sonuçlan ve diğer parametreler kullanılarak bir yük tekerrür- kalıcı deformasyon modeli oluşturulmuştur. Böylece kurulan bu model yardımıyla, karışımların tekerlek izine karşı performanslan kolayca model yardımıyla tahmin edilebilecektir. xıv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF A SUITABLE MIXTURE OF STONE MAŞTIK ASPHALT PAVEMENTS AND DEVELOPMENT OF A SERVICE LIFE MODEL Because of the increasing volume of traffic and axle load in the world and in our country, rutting that is grooving, is regarded as one of the most important damages that occur on the modern roads. For this reason as a new concept Stone Mastic Asphalt mixtures with high bitumen content, which provide high stone to stone contact was developed in order to reduce the formation of rutting and to extend the service life of the roads. In this study, SMA mixtures and their applicability in Turkey have been investigated and a research is carried out on an appropriate mixture. As a result of the researches carried out during the this study, initially the most suitable gradation is chosen, later several experiments based on performance are carried out on mixtures which are prepared using S additives having different properties. Five dirferent additives, namely styrene - butadiene - styrene (SBS) elastomer, polyolefin, polyalphaolefin, bituminous cellulose fiber and cellulose fiber, all of which are widely used in the world, were used and it is also experimented with a mixture with no additives. Firstly, the optimum bitumen amount of each of all these mixtures were determined. Besides Marshall design test, other experiments such as indirect tensile strength, indirect tensile test, static creep, repeated creep tests, bitumen seepage and wheel tracking tests were also carried out on the mixtures. Among all these tests the experiment made on the wheel tracking test which best evaluates the performance of the mixture under the traffic load and other experiments were evaluated and the most appropriate mixture was tried to be ascertained. Moreover, it is also tried to form a mixture performance estimation model using results of particularly the repeated creep and whell tracking tests and other parameters. xv