Lise matematik öğretmenlerinin yeni öğretim programına yaklaşımları
Secondary school mathematics teachers' approaches to the new mathematics curriculum
- Tez No: 182997
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı; yeni matematik öğretim programının hayata geçirilmesindeönemli rol oynayan matematik öğretmenlerinin yeni ortaöğretim matematik müfredatınınasıl algıladıklarını ortaya koymaktır.Bu çalışma dört matematik öğretmeniyle yürütüldü. Çalışmanın ilk aşamasındaöğretmenlerin matematiğin doğası ve matematik öğretimi ve matematik öğrenimi ile ilgiliinançlarını tespit etmek için öğretmenlere anket uygulandı. İkinci aşamada hem anketteverilen cevaplar hakkında geniş bilgi almak hem de öğretmenlerin yeni müfredatla ilgilidüşüncelerini öğrenmek için öğretmenlerle mülakat yapıldı. Son olarak öğretmenlerinmülakatta söyledikleri ve gerçek sınıf ortamındaki uygulamaları arasındaki tutarlılığınıkontrol etmek için araştırmacı tarafından gözlem yapıldı. Elde edilen nicel ve nitel verileranaliz edilerek öğretmenlerin sahip oldukları inançların yeni matematik müfredatınıalgılamalarını nasıl etkilediği belirlenmeye çalışıldı.Yapılan çalışma sonucunda öğretmenlerin sahip oldukları inançların yeni matematikmüfredatını müfredatın beklentilerinden farklı şekillerde algılamalarına sebep olduğugörüldü. Özellikle öğretmenlerin sahip oldukları geleneksel inançlarının etkisiyle yenimüfredatın önerdiği rehber öğretmen rolünü; problem çözümü sırasında sınıfta dolaşaraköğrencilere ipucu vermek, yeni müfredatın önerdiği sınıf içi uygulamaları ve materyalkullanımını; sadece grup çalışması yapmak ve bunun için etkinlik hazırlamak, yenimüfredatın önerdiği ölçme ve değerlendirmeyi de; not vermek amacıyla ödev ve projelerindeğerlendirilmesi şeklinde algıladıkları tespit edildi.Programın başarıya ulaşabilmesi için öğretmenlerin inançlarının istenilen yöndedeğiştirilmesi, yeni öğretmen niteliklerini kazanmaları ve bunları etkin biçimdekullanabilmeleri için sınıf yönetimi, aktif öğrenme, yapılandırmacı yaklaşım, materyalgeliştirme, ölçme ve değerlendirme yöntemleri ve öğretimde teknoloji kullanımı hakkındageniş zamanlı ve uzman kişiler tarafından hizmet içi kurslar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the conceptions of mathematics teacherswho play a key role in implementing the new curriculum.The research was carried out with four secondary school maths teachers. In the firstphase of the research, a questionnaire was used to determine the beliefs of teachers aboutthe nature of mathematics and the teaching mathematics and to relate their conceptions tothe new curriculum. In the second phase of the research, interviews were carried out to getdeep information about teachers? conceptions on the new curriculum. Lastly, anobservation was done by the researcher to check the consistency between teachers? replieson the interview and their performance in real classroom environments. Qualitative andquantitative data acquired from these data sources were analyzed to illustrate how teachers?beliefs affect their perception of the new mathematics curriculum.Teachers? perceptions appeared to be different from the expectations of thecurriculum. It was determined that because of teachers? traditional beliefs, they perceivethe role of guidance that new curriculum suggest; as giving clues to students duringproblem solving, they perceive classroom practices and preparing activities for activelearning, as using only student worksheets within in groups; assessment and evaluation thatnew curriculum suggest, as involving homework and projects for evaluation to give marks.In order to accomplish, the objectives of the new curriculum it is essential to changeteachers? beliefs into the desired way. For that purpose, in service courses about classmanagement, active learning, constructive approach, material development, assessmentand evaluation methods and using instructional technology will help teachers to understandtheir new roles consistent with the expectations of the new curriculum.