Çoklu zeka kuramına uygun olarak geliştirilen rehber materyallerin fizik başarısına etkisi
The effect of guidance materials developed based on the multiple intelligence theory on phisics achievement
  1. Tez No: 183063
  2. Yazar: YELİZ MORADAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZETÇoklu Zeka Kuramı Uygun Olarak Gelişna tirilen Rehber MateryallerinFizik Baş sı EtkisiarınaYeliz MORADAOĞLUÇağdaşeğitim sürecinde amaç, öğrencilere bilgi yüklemek değ onları zihinselil, ngelişimlerine katkı bulunmaktı Bu doğda r. rultuda, eğitimcilerin öncelikle, öğrencilerin farklıilgi, gereksinim ve yeteneklerini göz önüne alan bir eğ izlemeleri gerekir. İ bu anlayış şitim te auygun olarak, Çoklu Zeka Kuramı(ÇZK) öğrencilerin bireysel farklıkları dikkate alanlı nıöğretim stratejileri oluşturmayıamaçlamaktadı Bu araşrmada, Lise 1. sı f öğr. tı nı retimprogramı yer alan ?Madde ve Isı konusuna yönelik ÇZK'ya dayalı rehber materyalnda ? birşgeliştirilerek uygulanmıve bu materyalin öğrenci baş sı etkisi değarına erlendirilmiştir.şÇalımada, deneysel araşrma modelinin ön-son test kontrol grupsuz modelitıkullanı şr. Uygulama, 2004-2005 öğlmıtı retim yı, bahar yarıyında altıhafta süresincelı lıVakfıkebir Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi 9-D sı fı n 14 öğnını rencisi ile yürütülmüştür.şÇalımada veriler, ? Madde ve Isı konusuyla ilgili baş testi, Çoklu Zeka Alanları? arı KendiniDeğerlendirme Envanteri (ÇZAKDE), öğrencilerin oluşturduğ dosyalar, öğu renci mülakatlarıve gözlemlerden elde edilmiş Verilerin analizinde 0,05 anlamlık düzeyinde eş tirilmiştir. lı leş t-testi kullanı şr.lmıtıAnaliz sonuçları göre, öğna rencilerin ön ve son test baş puanlarıarı arası anlamlındafarklıklar olduğ tespit edilmiş Ayrı ÇZAKDE'nin ön ve son test uygulama sonuçlarılı u tir. ca,arası da, matematiksel ve görsel zeka alanları şında dındaki tüm zeka alanları son test lehinendaanlamlıfarklılı bulunmuşklar tur.Sonuç olarak, ÇZK'ya uygun olarak geliştirilen rehber materyalin, öğrenci baş sıarınaolumlu katkını olmasıöğsı n , renci merkezli etkinliklerle birlikte kullanılabilmesi, fizik dersinisözel anlatı ve matematiksel soru çözümüne dayalıbir ders olmaktan çım karmasıveolduğ ön plana çı şr. Çalışnöğrenmeyi zevkli hale getirmesi açından faydalısı u kmıtı manısonunda, öğrenci baş sı n değarını erlendirilmesinde testlerden farklıolarak, portfolyolar gibiı nı kullanı naÇZK'ya uygun değerlendirme yaklaşmları n lması yönelik öneriler debulunulmuştur.Anahtar Kelimeler : Fizik Eğitimi, Çoklu Zeka Kuramı, Rehber Materyal, Fizik Baş sıarı
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Effect of Guidance Materials Developed Based on the MultipleIntelligences Theory on Physics AchievementYeliz MORADAOĞLUThe main aim of modern education is not to fill students with information, but rather tocontribute their cognitive development. To achieve this aim, first of all, educators should adoptteaching strategies considering the diverse needs and abilities of students. MultipleIntelligences Theory aims to offer such strategies that consider individual differences studentsmay have. In this study, a guidance material based on Multiple Intelligences Theory to teachthe Unit ?Matter and Heat? in 9th grade science curriculum was developed and used. And, theeffect of the material on student achievement was determined.The study employed experimental research design of Pre-test, Post-test without a controlgroup. The study was conducted with 14 students in a class at grade 9 in Vakfıkebir Vocationaland Technical Education Centre during a 6-week period in spring term in 2004-2005 academicyear. The study?s data were collected using, an achievement test on the Unit ?Matter andHeat?, Multiple Intelligence Areas Self Evalution Inventory, student portfolios, studentinterviews and classroom observations. For the analysis of the data collected, t-test was used.Analyses of the data showed that there were statistically significant differences between thepre-test and post-test results of the achievement test. Similarly, according to the MultipleIntelligence Areas Self Evalution Inventory, the points obtained on post-test were significantlyhigher than the pre-test results in all but visual and mathematical intelligence areas.The study concluded that the guidance material developed based on the multipleintelligences theory was useful as it contributed to higher student achievement, could be usedwith student centered teaching activities, showed that physics was not taught only throughdirect instruction and solving mathematical problems, and made learning fun. At the end of thestudy suggestions on the use of the methods based on Multiple Intelligences Theory such asstudent portfolios rather than tests were also made.Key words : Physics education, Multiple Intelligences Theory, Guide material, Physicsachievement