Asetil gruplu polistirenin oksim türevlerinin incelenmesi
The investigation of oxime derivatives of polystyrene containing acetyl group
- Tez No: 183141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, öncelikle süspansiyon polistirenin maleik anhidritle BF3.O(C2H5)2Lewis asidi katalizörü ortamındaki kimyasal modifikasyonu gerçekleştirilmiş vemodifikasyon için Friedel-Crafts reaksiyonlarından faydalanılmıştır. Bu reaksiyon için dahaönce belirlenen optimum şart kullanılmıştır. Elde edilen modifiye ürünün yapısı,spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış, modifikasyon sonucu polistireninaromatik halkasına bağlanan karboksil grubu miktarı volumetrik olarak tayin edilmiştir.Modifiye ürünün molekül ağırlığı viskozimetrik metotla tayin edilmiştir.Elde edilen karboksil gruplu modifiye polistiren çeşitli alkollerle etkileştirilerekesterleşmesi gerçekleştirilmiştir. Bu reaksiyon için daha önce belirlenen optimum şartkullanılmıştır.Elde edilen modifiye polistiren hidroksilamin hidrojenklorürle, pridin katalizörlüğündeaynı zamanda modifiye polistiren ve esteri serbest hidroksilamin ile birlikte oksimleşmereaksiyonu gerçekleşmiştir. Çözücü değişimi, katalizör miktarı, serbest hidroksilamin miktarıgibi faktörlerin etkileri incelenerek optimum şart tespit edilmiştir.Elde edilen ürünlerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış,elementel analiz sonuçlarına göre oksimleşme verimleri tespit edilmiştir. Ürünlerin molekülağırlıkları viskozimetrik metotla tayin edilmiştir.ANAHTAR KEL MELER: Polimerik oksim, Polioksim, Oksimleşmereaksiyonları, Hidroksilamin hidrojenklorür, Serbesthidroksilamin
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHESIS OF MASTER OF SCIENCETHE INVESTIGATION OF OXIME DERIVATIVES OF POLYSTYRENECONTAINING ACETYL GROUPGülhan MANAVSelcuk UniversityGraduato School of Natural and Applied SciencesDepartment of ChemistrySupervisors: Yrd.Doç.Dr. Ahmet OKUDAN2006, 52 pageJury: Prof. Dr. brahim KARATAŞYrd. Doç. Dr. Ersin GÜLERYrd. Doç. Dr. Ahmet OKUDANIn this study, the first the chemical modification of suspension polystyrene with maleicahhydride was investigated in the presence of Lewis acid [BF3O(C2H5)2] catalyst. FriedelCrafts reactions were used for the modification process. The optimum reaction conditionswhich was previously determined, was used. The structure of the obtained product werecharacterized by spectroscopic methods. The amount of carboxylic functional group to theanchored aromatic ring of polystyrene was obtained with volumetric method. The molecularweight of the modified product was determined with viscosimetric method.Esterification of polystyrene which modified with carboxylic functional group withseveral alcohol was made. The optimum reaction conditions which was previouslydetermined, was used.Oxime reactions of modified polystyrene resins were made with hydroxylaminehydrochloride by pyridine catalyst. At the same time, oxime reactions of modified polystyreneresins and modified polystyrene?s esters were made with free hydroxylamine. For thesereactions; the effect of solvent varieties, amount of catalyst and amount of freehydroxylamine; were investigated and optimum conditions were determined.The structure of the obtained product were characterized by spectroscopic methods.Respect to the elemental analysis results, oximation yields were determinated. The molecularweight of the product was determined with viscosimetric method.KEYWORDS: Polymeric oxime, polyoxime, oximation reaction,hydroxylaminehydrochloride, free hydroxylamine, ester oximation.