Simetrik grupların indirgenemez gösterilişleri
The irreducible representations of the symmetric groups
- Tez No: 183186
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Simetrik Grupların İndirgenemez GösterilişleriSimetrik grupların kompleks sayılar cismi üzerindeki indirgenemez gösterilişleri üzerineyapılan özgün çalışmaların önemli bir kısmı Alfred YOUNG' a aittir. Derleme niteliğindeolan bu tez çalışmasında, bu gösterilişlerin nasıl bulunduğu anlatılmıştır.Tez üç bölümden oluşmaktadır:İlk bölümde, gösteriliş teorisi ile ilgili bazı önemli tanımlar verilmiştir ve asıl amaç içingerekli olan teoremler ifade edilmiştir.İkinci bölümde ise, simetrik grupların indirgenemez gösterilişlerinin nasıl bulunduğuanlatılmıştır.Son bölümde ise, ikinci bölümde bulunan indirgenemez gösterilişlerden faydalanarak, matrisgösterilişine nasıl geçileceği anlatılmıştır.v
Özet (Çeviri)
The Irreducible Representations Of The Symmetric GroupsAn important part of the original studies about the irreducible representations of thesymmetric groups over complex numbers field, belongs to Alfred YOUNG. In thisstudy with a survey character, how to find these representations is explained.The thesis is composed of three parts:In the first part, some important definitions which are inrespect of representationtheory have been given and the theorems to be need for the main aim have beencouched.In the second part, we have found out the irreducible representations of thesymmetric groups.In the last part, we have found out matrix representations by means of the irreduciblerepresentations which were found out in the second part.