Doku kültüründe paklitaksel'in apoptotik ve antiproliferatif etkileri
Apoptotic and antiproliferative effects of paclitaxel in tissue culture
- Tez No: 183187
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜL ÖZCAN ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalı masında, anti-kemoterapötik bir ajan olan Paklitaksel' in belirlenen 7 farklıdozunun fare meme karsinomu kökenli FM3A hücre soyu üzerine apoptotik veantiproliferatif etkileri ara tırıldı. Bu amaçla, PAC in 7 farklı dozu (P1 = 3 nM, P2 = 7.5nM, P3 = 15 nM, P4 = 30 nM, P5 = 60 nM, P6 = 120 nM, P7 = 240 nM) 24 ve 48 saatsüresince hücrelere uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis working, anti-proliferative and apoptotic effects of Paclitaxel, which isitself an anti-chemotherapeutic agent, to FM3A cell line originated from mousemammary carcinoma at 7 different doses is researched. For this purpose, 7 differentdoses of Paclitaxel (P1 = 3 nM, P2 = 7.5 nM, P3 = 15 nM, P4 = 30 nM, P5 = 60 nM, P6= 120 nM, P7 = 240 nM) is experimented to cells for 24 and 48 hours.