Bursa kent ormanının florası ve vejetasyonu
Flora and vegetation of bursa urban forest
- Tez No: 183191
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, .Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı OrmanBotaniği Programında ? Bursa Kent Ormanı'nın Florası ve Vejetasyonu? adı altında,yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.Kent Ormanı Uludağ'ın kuzeyinde bulunmaktadır. Alan, Türkiye'nin grid sisteminegöre A2(A) karesinde yer almaktadır. Denizden yüksekliği 350-650 m. arasındadeğişmektedir.Araştırma alanından Haziran 2004 ile Temmuz 2005 tarihleri arasında toplananbitkilerinin teşhisleri sonucunda, 67 familya ve 176 cinse ait 244 takson teşhisedilmiştir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı; Avrupa-Sibirya 72 ( %29.50 ),Akdeniz 22 ( %9.01 ), ran-Turan 2 (%0.8 ) , Geniş yayılışlı ve bilinmeyenler 146( %60.65 ) şeklindedir. Kent Ormanı, Avrupa-Sibirya flora bölgesiyle Akdeniz florabölgesinin geçiş kuşağı üzerinde bulunmakla birlikte, çoğunlukla Avrupa-Sibirya florabölgesinin etkisi altındadır.Kent Ormanındaki endemik bitki sayısı 15'dir ve bunun toplam sayısına oranı %6.14'dür. 8 adet takson A2(A) karesi için yeni kayıttır.Araştırma alanından 16 adet örnek alan alınmıştır. Bu örnek alanlara ait assossiyontabloları oluşturulmuş ve Braun-Blanquet yöntemine göre düzenlenmiştir. Bu tablolaryardımı ile 6 adet orman toplumu tespit edilmiştir.vii
Özet (Çeviri)
This study was prepared at the University of stanbul Institute of Sciences, ForestEngineering Department, Program of Forest Botany as a master thesis entitled ? Floraand Vegetation of Bursa Urban Forest?.Urban Forest is at the northern of Uludağ. According to Grid system of Turkey, it isincluded in A2(A) square. It has located between 350-650 m. altitude.According to the diagnosis of the plant, 244 taxa which belong to 176 genera and 67families were determined. 72 taxa ( %29.50 ) of these plants belong to Euro-Siberianphytogeographical region, while 22 ( %9.01) to Mediterranean, 2 (%0.8 ) to Iran -Turanian, and 146 ( %60.65 ) are widely distrubited and unknown. Although the UrbanForest is at the transition zone between Euro-Siberian and Mediterranean regions, ingeneral it is under the influence of Euro-Siberian flora region.The number of endemic plant species in the Bursa Urban Forest is 15 and the ratio ofthese to the total number of taxa is % 6.14. In adition 8 taxa are new records for A2(A)square.16 sample plots were taken from the research area to study vegetation structure of thearea. Association tables were constructed by using Braun-Blanquet method. By the helpof association tables, 6 forest community were determined.viii