Karşılaştırmalı akıllı kent uygulamaları ve sürdürülebilirlik: Türkiye örneği
Comparative smart city practices and sustainability: The case of Türkiye
  1. Tez No: 981921
  2. Yazar: TALHA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hem Türkiye'de hem de dünya genelinde nüfus hareketliliği, göçler ve kentleşme süreci hız kazanmış durumdadır. Araştırmalar, küresel ölçekte kentleşme oranının son on yıllarda sürekli yükseldiğini ortaya koymaktadır. Bu hızlı artış, kentlerde nüfus yoğunluğunu artırmakta; altyapı, çevre, ekonomi ve sosyal yaşam üzerinde çok yönlü baskılar oluşturmaktadır. Devletler ve kurumlar ise bu sorunlara çözüm üretebilmek için dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve yenilikçi yönetim modellerini merkeze alan politikalar geliştirmektedir. Özellikle akıllı kent uygulamaları, kentsel sorunların çözümünde ve sürdürülebilir bir gelecek inşasında önemli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışması, kırdan kente göç ve hızla artan kentleşme sürecini ele alarak, akıllı kent uygulamalarını teorik, pratik ve karşılaştırmalı bir perspektiften incelemektedir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kentleşme ve akıllı kent kavramları teorik çerçevede tartışılmış; Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Bursa, Kocaeli ve Samsun'daki uygulamalar incelenmiştir. Dünya genelinde ise Paris, Londra, Barselona, Edinburgh ve Singapur örnekleri, teknoloji, yönetişim ve sürdürülebilirlik perspektifinden değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, akıllı kentlerin merkezî ve yerel yönetim bağlamındaki yeri tartışılmış; teknolojik gelişmişlik, siyasi istikrar, nüfus yoğunluğu, yapay zekâ, büyük veri ve açık veri paylaşımının akıllı kentlerin sürdürülebilirliğine etkileri ele alınmıştır. Yönetim, ekonomi, güvenlik, çevre, eğitim, ulaşım ve enerji boyutlarında sürdürülebilirlik olgusu analiz edilmiş ve tartışmalı alanlara yönelik değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, population mobility, migration, and urbanization have accelerated both in Turkey and globally. Research reveals that the rate of urbanization on a global scale has been steadily rising in recent decades. This rapid growth is increasing population density in cities, creating multifaceted pressures on infrastructure, the environment, the economy, and social life. To address these challenges, governments and institutions are developing policies centered on digitalization, sustainability, and innovative management models. Smart city applications, in particular, stand out as a significant alternative in solving urban problems and building a sustainable future. This thesis examines smart city applications from a theoretical, practical, and comparative perspective, addressing rural-urban migration and the rapidly increasing urbanization process. The study consists of two parts. In the first part, the concepts of urbanization and smart cities are discussed within a theoretical framework, examining applications in Istanbul, Ankara, Izmir, Konya, Bursa, Kocaeli, and Samsun in Turkey. Globally, examples from Paris, London, Barcelona, Edinburgh, and Singapore are evaluated from the perspective of technology, governance, and sustainability. The second section discusses the place of smart cities within the context of central and local government, and examines the impacts of technological development, political stability, population density, artificial intelligence, big data, and open data sharing on the sustainability of smart cities. Sustainability is analyzed across governance, economics, security, environment, education, transportation, and energy, and assessments are made regarding controversial areas.