Uluslararası petrol tedarik zinciri: yeni oluşumlar ışığında Rus petrol endüstrisi
International oil supply chain: Russian oil industry in the light of new developments
- Tez No: 183192
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BİLEN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Marine, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, dalgalanan dünya petrol fiyatları, petrol fiyatlarını büyük ölçüde etkileyenve şirketlerin ortak stratejilerine göre değişen petrol envanter seviyelerine karşıkonulamaz odaklanma ile motive edilmektedir. Çin'in petrol talebi ve Rus petrolüretimindeki beklenen ilerlemenin, endüstri dengelerini değiştiren anahtar unsurlarolması nedeniyle tez, daha sonra Rusya'daki petrol dağıtım altyapısına yoğunlaşmaktave verimliliğin arttırılması için önerilen çözümler sağlamaktadır.Bu çalışma, özellikle Rusya'da, yukarıdan aşağıya doğru petrol piyasasında tedarikzincirinin rolünü analiz etmektedir. Ulaştırma, bölgede petrol dağıtımı için petroltedarik zincirinin önemli bir parçasıdır. Ancak, petrol ticareti yapan şirketlerin, doğrufiyatta, doğru miktar ve kalitede, doğru yerde, doğru zamanda, doğru ürünleri dağıtmakabiliyetini büyük ölçüde bozan Rusya'daki altyapı, genel olarak zayıftır. Bir başkadeyişle, bu bölgede, şirketlerin ulaştırma süreçlerini güçlendirmek, etkin olarak envanterseviyelerini yönetmek, tüm lojistik maliyetlerini azaltmak, teslimat zamanının kısaltmakve zamanında teslimat yapabilmek için kullanabileceği lojistik stratejilerine ihtiyaçvardır.Bu çalışmanın amacı, şirketlerin, kendi kapsamlarında, Rusya'daki petrol dağıtımmaliyetlerini minimize etmek ve bölgesel rekabet avantajını elde etmek içingeliştirebileceği tedarik zinciri stratejilerini tespit etmektir. Bu nedenle, çalışma, Ruspetrol dağıtım sisteminde performansı arttırmak amacıyla, petrol endüstrisininbölünmesinin, değer artırımı ve maliyet azaltma fırsatlarında temel bir roloynayabileceğine, mevsimsel envanteri başarma ve bölgelerarası rafineri kapasitesiniartırma gerekliliğine önem vererek, sonuçlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research is motivated by the surging world oil prices, overwhelming focus on oilinventory levels that greatly influences the oil prices and changes on companies`corporate strategies. As oil demand from China and prospective improvement ofRussian oil production are the key elements changing the industry balances, thedissertation therefore later concentrates on the oil distribution infrastructure in Russiaand provides suggested solutions for efficiency enhancement.This study analyses the role of supply chain in the downstream oil sector -particularly-in Russia. Transportation is the major component of oil supply-chain in the region foroil product distribution. However, infrastructures in Russia is generally poor, whichdisrupt immensely on the ability of oil trading companies to deliver the right products atthe right time in the right place at the right quantity and quality and at the right price.In other words, there is the need for logistic strategies in this region that companies canuse to strengthen their transportation processes, to efficiently manage inventory levels,to reduce overall logistics costs, to shorten the delivery time and also make on-timedelivery possibility.The aim of the study is to identify supply chain strategies that companies can developwithin their scope as to minimise the oil distribution costs in The Russia and gainregional competitive advantages. Hence, the study is concluded by noting that oilindustry disintegration may play an essential part in value enhancement and costminimization opportunities, the necessity to manage seasonal inventory and increaseinterregional refinery capacity as means of increasing performance in Russian oildistribution system.