Yumurta tavuğu rasyonlarına ilave edilen farklı yağ kaynaklarının bazı serum parametreleri, yumurta sarısı yağ asidi bileşimleri ve performans özelliklerine etkileri
Effects of diets containing different fat or oil sources on some serum parameters, yolk fatty acid composition and performance characteristics in laying hens
- Tez No: 183201
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu deneme, yumurta tavuğu rasyonlarına ilave edilen farklı yağ kaynaklarının bazıserum parametreleri ve yumurta sarısı yağ asitleri bileşimi ile performans özelliklerineetkilerini belirleyebilmek için yapılmıştır.Tesadüf parselleri deneme planına göre düzenlenen çalışmada (7 muamele grubu x 5tekerrür x 4 tavuk) toplam 140 tane yumurta tavuğu (68 haftalık yaşta- Hy-Line W-36 hattı)kullanılmış, deneysel gruplar ise soya yağı (I. grup), ayçiçek yağı (II. grup), mısır yağı (III.grup), palmiye yağı (IV. grup), aspir yağı (V. grup), koyun iç yağı (VI. grup) ve koyunkuyruk yağı (VII. grup) şeklinde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this experiment was to determine the effects on some serum parameterssuch as total cholesterol, TG, LDL, VLDL or HDL, fatty acids compositions of yolks andperformance characteristics in laying hens of diets containing soybean oil (group I), sunfloweroil (group II), corn oil (group III), palm oil (group IV), safflower oil (group V), sheep?s tallow(group VI) and sheep?s tail fat (group VII), respectively.A 84-days feeding trial involving 140 laying hens (68 weeks of age- Hy Line/W-36) wascarried out in a completely randomized design by dividing into 7 groups of 5 replicates of 20hens each. At the end of the trial, serum parameters such as total cholesterol, TG, HDL,VLDL and LDL concentrations of blood samples (obtained from 35 hens randomly chosenfrom each group) were analyzed. Also, fatty acids compositions of samples (extracted fromegg yolks of 2 eggs randomly chosen for each group) were determined.Diets containing fats or oils did not have any significant effects on egg production andlive weight change.