Kurkumin içeren diyetlerin yumurta tavuklarında performans, yumurta kalite kriterleri ve yumurta sarısı yağ asidi komposizyonu ile yağ asidi desatüraz ve çok uzun zincirli yağ asitleri elongasyonu genlerinin tanımlanması, karakterizasyonu ve bu genlerin ekspresyon seviyeleri üzerine etkileri
Effects of diets containing curcumin on performance, egg quality criterias, egg yolk fatty acid composition, and identification, characterization and expression levels of fatty acid desaturase and very long-chain fatty acid elongation of genes in laying hens
- Tez No: 872390
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE CANAN BÖLÜKBAŞI AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Araştırma yumurta tavuğu rasyonlarına farklı seviyelerde kurkumin ilavesinin performans özellikleri, yumurta kalite kriterleri ve yumurta sarısı yağ asidi kompozisyonu ile ve yağ aside desaturaz (FADS) ve çok uzun zincirli yağ asitleri elongasyonu (ELOVL) genlerinin tanımlanması, karakterizasyonu ve mRNA transkripsiyonlarına etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Denemede 68 haftalık yaşta 40 adet Hy-Line Brown yumurta tavuğu kullanılmıştır. Hayvanlar beş gruba ayrılmış ve her grup 8 tekerrürden oluşmuştur. Birinci grup bazal yemle (K0), diğer gruplar ise bazal yeme sırasıyla 100 (K100), 200 (K200), 300 (K300) ve 400 (K400) mg/kg kurkumin ilave edilen diyetlerle beslenmişlerdir. Bireysel olarak kafeslerde tutulan hayvanlara on haftalık deneme süresince yem ve su ad-libitum olarak verilmiştir. Deneme periyodu boyunca iki haftada bir yapılan ölçümlerle performans özellikleri ve yumurta kalite kriterleri belirlenmiştir. Her alt gruptan alınan yumurta örneklerinde yumurta sarısı yağ asidi kompozisyonu tespit edilmiştir. Deneme öncesi ELOVL ve FADS genlerinin doku spesifik dağılımlarının belirlenmesi için primer tasarlanması yapılmıştır. Deneme sonunda kesilen hayvanların karaciğer doku örnekleri alınarak FADS ve ELOVL genlerinin ekspresyon seviyeleri belirlenmiştir. Bulgular: Deneme sonunda, diyete kurkumin ilavesinin yem tüketimi, yumurta verimi ve yemden yararlanma oranı üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research was carried out to determine the effects of different levels of curcumin supplementation to laying hen diets on performance traits, egg quality criteria, egg yolk fatty acid composition and identification, characterisation and mRNA transcription of fatty acid desaturase (FADS) and elongation of very long chain fatty acids (ELOVL) genes. Method: In the experiment, 40 Hy-Line Brown laying hens aged 68 weeks were used. The animals were divided into five groups and each group consisted of 8 replicates. The first group (C0) was fed with basal feed and the other groups were fed with diets supplemented with 100 (C100), 200 (C 200), 300 (C300) and 400 (C400) mg/kg curcumin, respectively. Feed and water were given ad-libitum to the animals kept individually in cages during the ten-week experiment. Performance characteristics and egg quality criteria were determined by measurements made every two weeks during the experimental period. Yolk fatty acid composition was determined in egg samples taken from each subgroup. Primer design was performed to determine the tissue specific distribution of ELOVL and FADS genes before the experiment. At the end of the experiment, liver tissue samples of slaughtered animals were taken and the expression levels of FADS and ELOVL genes were determined. Findings: At the end of the experiment, it was determined that the addition of curcumin to the diet had no effect on feed intake, egg production and feed conversion ratio.