Aksaray İli Ağaçören İlçesi'nde doğal olarak yetişen cevizlerin (Juglans regia l.) seleksiyon yoluyla ıslahı üzerinde bir araştırma
Studies on breeding by selection of native walnuts (Juglans regia l.) of Aksaray Province Ağaçören District
- Tez No: 183227
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ PIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma 3000'e yakın meyve veren yaşta ceviz populasyonuna sahip olanAksaray İli Ağaçören İlçesi'nde 2005 ve 2006 yıllarında yapılmıştır. Çalışmada ağaçve meyve özellikleri dikkate alınarak 57 ceviz tipinden meyve örneği alınmıştır.Meyve örneği alınan ceviz tipleri kabuklu ve iç ceviz bakımından ayrı olarak tartılıderecelendirmeye tabi tutulmuşlardır. Yapılan değerlendirme sonucu hem kabukluhem de iç ceviz bakımından 2 adet (68.AĞA.3, 68.AĞA.34), sadece kabuklu cevizbakımından 3 adet (68.AĞA.7, 68.AĞA.22, 68.AĞA.28) ve sadece iç cevizbakımından ise 1 adet (68.AĞA.31) olmak üzere toplam 6 adet ceviz tipi seçilmiştir.Seçilen ceviz tiplerinde meyve ağırlıkları 14,27-21,27 g, iç ağırlıkları 7,36-10,03 g,iç oranları % 36,81-57,82 ve kabuk kalınlıkları 1,26-1,60 mm arasında değişmiştir.Seçilen tiplerin meyvelerinde yapılan kimyasal analizler sonucunda yağ oranlarının% 51,70-72,80, protein oranlarının ise % 15,61-27,50 arasında değiştiği bulunmuştur.Ayrıca bu tiplerin çiçeklenme durumları da incelenmiş olup bu bakımdan 3 tanesininprotandry, 3 tanesinin ise protogeny özellik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Aksaray Province-Ağaçören District havingnative walnut population around 3000 in 2005-2006 years. In the research fruitsamples were collected from 57 walnut types which had been taked intoconsideration tree and fruit characteristics. Walnut types taking fruit samples wereseperately subjected to weighed ranging from the point of view of shelled and kernelwalnut. As a result of the evaluation in all 6 walnut types are selected that 2 of them(68.AĞA.3, 68.AĞA.34) for both shelled and kernel walnut, 3 of them (68.AĞA.7,68.AĞA.22, 68.AĞA.28) for only shelled walnut and 1 of them (68.AĞA.31) foronly kernel walnut. In selected types ; fruit weights changed between 14,27-21,27 g;kernel weights changed between 7,36-10,03 g; kernel rations changed between36,81-57,82 % and shell thicknesses changed between 1,26-1,60 mm. As a result ofchemical analysis making at fruits of selected types oil contents varied between51,70-72,80 % and protein contents varied between 15,61-27,50 %. In addition,flowering habits of these types had been examined, in consequence, 3 types havebeen determined as protandrous and 3 types have been determined as protogynous.Key words : walnut, selection, breeding, Juglans regia, Ağaçören.