Konya ilinde peyzaj alanlarındaki ağaç ve çalılarda bulunan zararlı akar türleri ve doğal düşmanları
The harmful mite species and their natural enemies on trees and shrubs in landscape areas of konya province
- Tez No: 183235
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR ALAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Konya ilinde 2005-2006 yıllarında peyzaj alanlarındaki yaprağını döken ağaç veçalılarda bulunan zararlı akar türleri ve doğal düşmanlarını belirlemek amacıyla yapılan buçalışmada 40 bitki türü üzerinden toplam 485 örnekleme yapılmıştır. Sonuçta Tetranychidaefamilyasından 4 cinse bağlı 7 tür, Tarsonemidae familyasından bir Tarsenomus türü veEriophyoidea üst familyasından 3 cinse bağlı 3 tür olmak üzere toplam 11 tür bulunmuştur.Bu türlerden Schizotetranychus sp. Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Bütün konukçu bitkitürlerinde bulunmuş olan Tetranychus urticae Koch. zararlı akarlar içinde en yaygın tür olaraksaptanmış olup bunu Tetranychus viennensis Zacher izlemiştir.Zararlı akar türlerinin avcıları olarak; Coccinellidae familyasından 11, Anthocoridaefamilyasından 2, Thripidae familyasından 1, Chrysopidae familyasından 1, Tydeidaefamilyasından 3, Stigmaeidae familyasından 1 tür tespit edilmiştir. En yaygın ve bol bulunanpredatör türün Stethorus gilvifrons Mulstant olduğu ve bunu Scymnus türlerinin izlediğisaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine harmful mite species and their naturalenemies on deciduous trees and shrubs in landscape areas of Konya province in 2005- 2006.Totally 485 samples were collected from the plants and 40 plant species were determined asinfected by mites. As a result, 11 phytophagous mite species were found, in which 7 speciesbelong to 4 genus from Tetranychidae, Tarsenomus sp. from Tarsonemidae and 3 speciesbelong to 3 genus from Eriophyoidea. Schizotetranychus sp. is a new genus for Turkey. Themost common and abundant mites were Tetranychus urticae Koch and Tetranychusviennensis Zacher followed it.As predators of the harmful mites, 11 species from Coccinellidae, 2 species fromAnthocoridae, 1 species from Thripidae, 1 species from Chrysopidae, 3 species fromTydeidae, 1 species from Stigmaeidae were observed among the predators; Stethorusgilvifrons Mulstant and Scymnus spp were the most common and widespread species.