Uzay vektör pwm kontrollü tek fazlı kesintisiz güç kaynağının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a single phase space vector pwm controlled uninterruptable power supply
- Tez No: 183236
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, uzay vektör PWM kontrollü tek fazlı bir kesintisiz güç kaynağı(KGK) tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemde, diğer KGKyapılarına göre birçok avantajı bulunan hat etkileşim prensibi tercih edilmiştir. Buprensipte, KGK'ya bağlanan hassas yük, normal çalışmada şebekeden, herhangi birgerilim bozukluğu anında ise aküden beslenmektedir. Yük şebekeden beslenirkenaynı zamanda akü de şarj edilmektedir.Sistemde, hem inverter hem de şarjedici olarak iki yönlü bir dönüştürücükullanılmıştır. Uzay vektör PWM kontrollü inverter ve PFC'li şarj birimi sayesinde,KGK giriş akımı ve çıkış geriliminin toplam harmonik distorsiyonunun azaltılması,giriş güç faktörünün düzeltilmesi ve değişik yük şartlarında çıkış gerilim kararlılığısağlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this sudy, a single phase space vector PWM controlled uninterruptablepower supply (UPS) is designed and implemented. In the system, line interactionprinciple which has many advantages compared to other UPS topologies is prefered.In this principle, critical load connected to the UPS, is fed from mains at normaloperation and is fed from battery when a power failure occurs. When the load isfeeding from mains, at the same time battery is recharged.In the proposed system, bidirectional converter is used as both inverter andcharger. By means of space vector PWM controlled inverter and battery charger withPFC, reducing THD of input current and output voltage of UPS, input power factorcorrection and stability of output voltage at different load conditions are provided.