Şeker pancarı üretiminde farklı tohum yatağı hazırlama uygulamalarının bazı toprak özelliklerine ve verim parametrelerine etkisi
The efects on yield parameters and some soil properties of different seed bed preparation applications in sugar beet production
  1. Tez No: 183242
  2. Yazar: ERGÜN ÇITIL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Konya Bölgesindeki şeker pancarı tarımında uygulanan farklı tohumyatağı hazırlama yöntemlerinin toprağın bazı fiziksel özelliklerine ve tarla filiz çıkışınaetkileri araştırılmıştır.Araştırma sonucunda, tohum yatağının hacım ağırlığı değerleri 0.98 ile 1.26 g/cm3,porozite değerleri %51.54 ile 63.07, ağırlıklı ortalama çap değerleri 4.34 ile 6.24 mm, yüzeydüzgünsüzlüğü değerleri %9.15 ile 14.39 ve agregat stabilitesi değerleri %15.73 ile 21.94arasında bir değişim göstermiştir.Ortalama çimlenme süresi (MED) 14.06 ile 14.52 gün, çimlenme oranı indeksideğerleri (ERI) 0.67 ile 0.75 adet/m.gün ve tarla filiz çıkış değerleri %65.97 ile 59.58 arasındabir değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects on yield parameters and some soil properties of different seedbed preparation applications in sugar beet production were investigated.At the and of study, the values of the volume weight of the seed beds were found tobe varying between 0.98 and 1.26 g/cm³, the porosity values between 51.54% and 63.07%weighted average diameter values between 3.97 and 6.24 mm, the surface irregularity valuesbetween 9.15% and 14.39%, aggregate stability values between 15.47% and 21.39%.Mean Emerge Duration (MED) varied between 14.06 and 14.52 days, Emerge RatioIndex (ERI) varied between 0.67 and 0.75 units/m.day and the young shoot outputs of thefield varied between 65.97% and 59.58%.