Çeşitli paslanmaz çeliklerin biyokorozyonun incelenmesi ve direncinin artırılması
An investigation of biocorrosion behavior of commercial grade stainless steel and improvement of their resistance
  1. Tez No: 183274
  2. Yazar: NEBİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada; çeşitli ticari kalitelerdeki paslanmaz çelik numunelerin (316L, 316Ti, 316, 304,303, 420) vitro ortamlarda korozyon özellikleri incelenmiştir. Orijinal numunelerin vekorozyon direnci artırma teknikleri (elektropolisaj ve nitrik asitte bekletme) uygulanmışnumunelerin korozyon testleri için taramalı potansiyostat cihazı ve mikroyapı çalışmaları içinSEM kullanılmıştır. AISI 316L, 316Ti, 316, 304, 303, 420 kalite çeliklerin saline (% 0,9NaCl) solüsyon içerisinde gerçekleştirilen korozyon deneyinde 316L, 316Ti ve 316 kalitepaslanmaz çeliklerin en iyi korozyon direncini sergilediği görülmüştür. Korozyon direnciartırma teknikleri sonucunda elektropolisaj tekniğinin oldukça olumlu sonuçlar verdiğigörülmüştür. Nitrik asitte bekletme yöntemi ise numunelerin korozyon direncineelektropolisaj kadar olmasa da bir miktar katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, corrosion behaviours of commercial grade stainless steels (AISI 316L, 316Ti,316, 304, 303 and 420) in vitro environment have been investigated. Microstructurecharecterization and corrosion tests of as-recived and treated (elektropolished and nitric acidtreated) samples were carried out by using SEM and scanning potantiostat respectively. It wasobserved that 316L, 316Ti, and 316 exhibited better corrosion resistance than that of the othersteels used in saline solution (% 0,9 NaCl). It was also observed that electropolishing of thesamples increased the corrosion resistance considerably. Exposure of the samples in nitricacid also increased the corrosion resistance, however, this was less pronounced as comparedto electropolishing treatment.