Paslanmaz çeliklerin lazer kaynağında kaynak parametrelerinin bağlantının dayanım ve korozyon özelliklerine etkisinin incelenmesi
The investigation of effect of parameters on joint strength and corrosion characteristics of stainless steels
  1. Tez No: 202407
  2. Yazar: SERAP ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, lazerle kaynak edilmiş ostenitik paslanmaz çelik levhaların mekanik ve mikroyapı özellikleri, lazer kaynağı parametrelerinin bir fonksiyonu olarak araştırıldı. Lazer alın kaynaklı birleştirmeler bir darbeli Nd:YAG lazeri kullanılarak imal edildi. Darbeli lazer dikiş kaynağı çeşitli parametreler tarafından kontrol edilmektedir. Bu parametreler; darbe süresi, darbe enerjisi, kaynak hızı, lazer gücü, ortalama tepe güç yoğunluğudur. Temel işlem parametrelerinin özellikle birleştirme dayanımı ve kaynak kalitesi üzerindeki etkileri incelendi. Ayrıca paslanmaz çelik levhaların alın birleştimesi şeklinde, darbeli bir Nd:YAG lazer ışın kaynağıyla kaynak edilebilirliği incelendi. Sonuç olarak, doğru lazer kaynak parametrelerinin uygun şekilde seçimi lazer kaynaklı birleştirmelerin mekanik ve mikroyapı özelliklerini iyileştirdi.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical and microstructural properties of laser welded austenitic stainless steel were investigated, as a function of laser welding parameters. Laser butt weld joints were made using a pulsed Nd:YAG laser. The pulsed laser seam welding process is controlled by a variety of parameters. These parameters are; pulse duration, pulse energy, welding speed, laser power, average peak power density. The effects of the main processing parameters especially on joint strength and weld quality were investigated. And also the weldability of austenitic stainless steel sheets in butt joint configuration by a pulsed Nd:YAG laser beam welding was examined. The results show that proper selection of the correct laser welding parameters improved the laser welded joints mechanical and microstructural properties.