Sahil çamı (Pinus pinaster Ait.) yongalarından kraft kağıt hamuru üretimi üzerine NaBH4'ün etkisi
The effects of sodium borohydride (NaBH4) on kraft pulp production from maritima pine (Pinus pinaster Ait.)
  1. Tez No: 183273
  2. Yazar: ERDEM GÖNTEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH İSTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sahil çamı (Pinus pinaster Ait.) yongalarından NaBH4 ilaveli kraft yöntemiyle kâğıthamuru üretilmiş ve NaBH4'ün hamuru verimi ve kâğıt özellikleri üzerine etkisiincelenmiştir. Bu amaçla, deneme planını tespit edebilmek için 6 adet ön deneme pişirmesiyapılmıştır.Ön deneme pişirmelerinden elde edilen hamurlardan en yüksek elenmiş verime sahip 1nolu pişirme koşulu (%20 aktif alkali, %25 sülfidite, 170ºC pişirme sıcaklığı, toplampişirme süresi 180 dak.) birinci kılavuz pişirme olarak seçilmiştir. 6 nolu pişirme koşuluise (%25 aktif alkali, %35 sülfidite 170ºC pişirme sıcaklığı, toplam pişirme süresi 180dak.) en düşük kappa numarasına sahip olduğundan ikinci kılavuz pişirme olarakbelirlenmiştir. Bu pişirme koşullarında %1-2-3 oranında NaBH4 kullanılarak NaBH4'ünkâğıt hamuru ve kâğıt özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir.iiiÖZET (devam ediyor)Kâğıt hamuru elenmiş veriminin 1 nolu pişirme koşulunda %3 NaBH4 ilavesi ile%44,73'den %49,19'a arttığı, kappa numarasının 31,70'den 28,8'e düştüğü tespitedilmiştir. Aynı şekilde, ikinci kılavuz pişirme koşulunda %2 NaBH4 ilavesi ile elde edilenhamurların elenmiş veriminin %43,55'den %47,75'e yükseldiği, kappa numarasının ise17,6'dan 15,4'a düştüğü belirlenmiştir. Elde edilen hamurların 50±3 SR° 'lik kâğıtlarınınpatlama, yırtılma, kopma, uzama ve opaklık değerleri azalırken, parlaklık değerlerindeistatistiki olarak %95 güven aralığında anlamlı artışlar belirlenmiştir.Sonuç olarak, P. pinaster yongalarından NaBH4 ilaveli kraft yöntemiyle kâğıt hamuruüretiminde pişirme çözeltisine ilave edilen NaBH4 oranı arttıkça hamurların elenmişverimlerinin arttığı, kappa numaralarının ise azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, buhamurlardan yapılan kâğıtların fiziksel ve optik özellikleri ilave edilen NaBH4 oranıarttıkça istatistiksel olarak anlamlı faklılıklar göstermiştir.Anahtar Kelimeler : P. pinaster Ait., Kraft Hamuru, Sodyum Borhidrür, Hamur Verimi,Fiziksel ve Optik ÖzelliklerBilim Kodu : 502.06.01iv
Özet (Çeviri)
NaBH4 added Kraft pulp was produced from maritima pine (Pinus pinaster Ait.) chips andthe effects of NaBH4 on pulp yield and paper properties were investigated. For this reason,6 pilots cooking were carried out and the experiment plan was determined.The highest yield was obtained from pilot-cooking No.1 (20% active alkaline, 25%sulfidity, 170 ºC cooking temperature, 180 minutes total cooking time) was chosen as thefirst cooking condition. Moreover, pilot-cooking No.6 (25%active alkaline, 35% sulfidity,170 ºC cooking temperature, 180 minutes total cooking time) was chosen as the secondbecause of having the lowest kappa number. The effects of 1-2-3% additions of NaBH4respectively on pulp production and properties at the cooking conditions mentioned abovewere investigated.vABSTRACT (Continued)3% NaBH4 addition on cooking No.1 increased the screened pulp yield from 44.73% to49.19%. Moreover, the kappa number decreased from 31.7 to 28.8. Similarly, 2% NaBH4addition on the second cooking condition increased the yield from 43.55% to 47.75%, anddecreased the kappa number from 17.6 to 15.4. According to statistical analysis at 95%confidence level, there were significant decreases at burst, tear, breaking length, elongationand opacity values and significant increase on brightness values of the 50±3 SR°handsheets.Consequently, it was determined that screened pulp yield increased and the kappa numberwas decreased with increased amounts of NaBH4 additions on kraft pulp manufacture fromMaritima pine (P. pinaster strands). There were statistical significances found regardingthe physical and optical properties of handsheets.Key words : P. pinaster Ait., Kraft Pulp, Sodium Borohydride, Pulp Yield, Physical andOptical Properties.Science Code: 502.06.01vi