Bursa ili Harmancık ilçesi evsel nitelikli atıksuların dip akışlı yapay sulak alan arıtma sistemi ile arıtılması
Treatment of domestic wastewater of Harmancık county of Bursa city with subsurfaces flow constructed wetland treatment system
- Tez No: 183279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tez, Bursa li Harmancık lçesi evsel nitelikli atıksuların dip akışlı yapay sulakalan arıtma sistemi ile arıtılması konusunda hazırlanmıştır. Konvansiyonel arıtmasistemlerine göre yatırım maliyetinin çok düşük olması ve işletme maliyetininolmaması, konunun çalışılmasına gerekçe teşkil etmektedir.Sistem; farklı tane büyüklüklerine sahip yatak malzemeleri ile oluşturulmuş,sızdırmazlık sağlanmış yataklarda yetiştirilen Typha Latifolia sulak alan bitkisivasıtasıyla atık suyun arıtılması esasına dayanmaktadır.Nüfus verilerinden yola çıkılarak projeksiyon yılları için gelecekteki nüfus vedebiler hesaplanmıştır. 2006 projeksiyon yılı için 3538 nüfuslu Harmancık lçesininevsel nitelikli atıksularını arıtmak için tasarlanan yapay sulak alan sisteminde;fosseptik, dağıtım - toplama yapıları ile 110 m uzunluğunda ve 15 m genişlikte, 50 cmgiriş ve 70 cm çıkış yatak derinliğine sahip 6 adet yapay sulak alan haznesiboyutlandırılarak BO 5 ve AKM giderimi hedeflenmiştir.Sistem tasarımında, çıkış suyu kirlilik yükü AKM için 150 mg/l ve BO 5 için 50mg/l limit değer olarak kabul edilmiştir.Dip akışlı yapay sulak alan sisteminin her bir ünitesi için detaylı metrajhesaplamaları yapılarak metraj özetleri çizelge olarak verilmiştir.Çalışma sonunda projelendirilen sistemle yasal atık su deşarj standartları teorikolarak sağlanmıştır.Yüksek Lisans Tezi 2006 yılında yapılmıştır.Yüksek Lisans Tezi 64 sayfa ile 8 Ek paftadan oluşmaktadır.ANAHTAR KEL MELER : Harmancık, Yapay Sulak Alan, AKM, BO 5, TyphaLatifolia, Atıksu Arıtma.
Özet (Çeviri)
The thesis is about treatment of domestic wastewater of Harmancık County ofthe city of Bursa with subsurfaces flow (SSF) wetland treatment system. The SSFwetland treatment system was preferred in this study, due to the fact that, comparedwith conventional treatment systems, the investment cost is very low and there is nomanagement cost.The system is based on the treatment of wastewater through Typha Latifolia thatis formed by basin material with different sized pieces and grows in watertight basins.Future population and rate of flow were calculated for projection yearsaccording to population data. For 2006 projection year, constructed wetlands wereprojected for the treatment of domestic wastewater of Harmancık County which has apopulation of 3538. In this system, the aim was to remove BOD5 and TSS withdetermination of dimension of septic tank, distribution and collection constructions and6 constructed wetland divisions which are 110 m length, 15 m width, 50 cm basinentrance depth and 70 cm exit depth.In the system project, 150 mg/l for TSS and 50 mg/l for BOD5 pollution chargeof exit water were accepted as value of limit.In the thesis, a detailed measurement in metres was prepared for each unit ofSSF constructed wetland system and a summary of measurement in metres is given as atable.The system projected at the end of study is theoretically within the limits of thelegal standards of wastewater discharge.The master thesis was done in 2006.The master thesis consists of 64 pages and 8 application sketchs.KEY WORDS : Harmancık, Constructed Wetlands, TSS, BOD5, TyphaLatifolia, Wastewater Treatment.