Çanakkale ili deniz balıkçılığının sosyo-ekonomik durumu ve pazarlama yapısı
Marketing structure and socio-economical status of the sea fishing in the province of Çanakkale
- Tez No: 183278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Çanakkale İli Deniz Balıkçılığının sosyo-ekonomik durumunubelirleyip pazarlama sistemini ortaya koymak amacıyla; Çanakkale İli Merkez ve sahilşeridinde bulunan ilçe ve beldelerde faaliyette bulunan 603 adet balıkçı teknesi, tekne boylarıitibariyle sıralanmış ve yoğunlukları dikkate alınarak; 5-9.9 m,10-14.9 m ve 15 m'den büyüktekneler olarak gruplara ayrılmıştır. ?Tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ? ne göre deküçük gruptan 78 adet orta gruptan 28 adet ve büyük gruptan 7 adet ve toplam 113 adetbalıkçı teknesiyle anket yapılmıştır. Anket yapılan balıkçı teknelerinin teknik özellikleri,yardımcı tekne özellikleri, ağ donanım özelikleri, avcılık gereçleri, tekne sahibinin vetayfaların sosyo-ekonomik özellikleri, mevcut sorunlar ve çözüm önerileri incelenmiştir.Yapılan değerlendirmeler sonucunda tekne büyüklük gruplarına göre teknesahiplerinin sosyo-ekonomik yönden pek farklı olmadıkları görülmüş, sosyal güvenceninolmaması, Denizcilik Bakanlığının olmaması, balıkçılık ekipmanlarının pahalı olması,denetimlerin yetersiz olması pazarlama sisteminin gelişmemesi ve aşırı avlanmanın önünegeçilememesi gibi sorunlar tespit edilmiştir. Balıkçıların sorunlarının çözülebilmesi içinDenizcilik Bakanlığı acilen kurulmalı ve denetimler arttırılarak aşırı avlanmanın önünegeçilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the aim of determinig the socio-economic state and figure outits marketing structure in Çanakkale; 603 boats, used in the centre of province andin towns and villages on the shore, were put into an order according to their lengthsand by taking their densities into consideration; they were classified into groups asthe boats of 5-9,9 m, 10-14,9 m and the ones bigger than 15 m.A survey of 113 boats, 78 of which are from small group, 28 from medium groupand 7 from the large group has been, conducted by emplaying ` The layeredexemplification technique?` Technical specialities of the boats which were surveyed, specialities of thesupporting boats, net properties, fishing equipment, socio-economical conditions ofboat owners and the crew, present problems and proposals fort he solution of theproblems have been studied.At the conclusion of the survey evaluation, it has been observed that the boatowners don?t show any socio-economical differences in respect of the size of theirboats and such problems as not having the social security, nonexistance of theministry of moritime, high cost of fishing equipments, insufficiency of theinspections, underdevoloped marketing system and excessive fishing have beenfound out.