Tekirdağ ili un sanayinde hammadde alım ve mamul pazarlama stratejileri
The applied strageties of providing ram materials (wheat)and marketing of manufactured products (flour)in flour industry in tekirdağ province
- Tez No: 183286
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Buğday, ayçiçeği ve üzüm üretimi Tekirdağ İlinin başlıca tarımsal ürünleriarasındadır.Büyük ölçekli buğday üretimine bağlı olarak un sanayi geçmiş yıllarda önemlibir kapasite artışı göstermiştir.Bölgede 37 adet un sanayi işletmesi tespit edilmesine karşılık sadece27 adedinin faaliyette bulunduğu anlaşılmıştır.Bu araştırmada, anket yöntemi uygulanmış ve un sanayi sahip ve yöneticileri ileyüz yüze görüşmeler yoluyla doldurulmuştur.Ayrıca buğday üretimi ile de örnekleme yöntemi uygulanarak anket uygulamasıyapılmış ekilen buğday çeşitlerine ve tercih nedenlerine ilişkin bilgi temin edilmiştir.Araştırmada, un sanayicilerinin hammadde (buğday) alımında ve işlenmiş ürün(un) pazarlamasında uyguladıkları stratejiler ayrıntılı bir şekilde ele alınıp tartışılmıştır.Ayrıca yaşanılan sorunlara ilişkin çözüm önerilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat, sunflower and vineyard production are the most important agriculturalproducts in Tekirdağ Province.Due to large scale of wheat production flour willing industry has been rapiddevelopment during recent years.Unless, there were 37 flour willing factory determined in the region, only27 of them have been continuing their activities.In this research, it was applied questionnaires via face to face interviewing by themanagers of the holdings. All of them have been taken into research.In addition to, another questionnaires applied to the wheat producers by usingrandom sampling method about wheat, wheat varieties, sowing and reasons ofpreferences.The detailed information strategies about buying raw material (wheat) andmarketing processed product were determined. The suggestions for the problems werealso offered