Kırklareli ilinde faaliyet gösteren peynir işletmelerinin karşılaştığı ekonomik ve yapısal sorunların analiz edilmesi
The analysis of economical and structual issues of chesee producer dairies in Kırklareli province
- Tez No: 183308
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER AZABAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
nsan sağlığı ve beslenmesi açısından önemli bir besin maddesi olan peynirbirçok vitaminleri de bünyesinde bulundurmaktadır. Bu nedenle dünyada ve Türkiye'depeynir üretimine önem verilmeye başlanmıştır. Özellikle kaliteli ve hijyenik koşullardaüretilen peynirin parasal açıdan getirisi oldukça iyi bir konuma gelmiştir. Bu nedenleKırklareli bölgesinde de birçok büyük ve küçük işletmeler peynir yapımına önemvermektedirler.Bölgede yapılan süt sığırcılığı, ırk ve süt verimi açısından Türkiye'nin diğerbölgelerine göre daha iyi bir konumda bulunmaktadır. Bu potansiyele rağmen sütüntoplanması ve işlenmesi aşamasında birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmanınamacı, Kırklareli ili ekonomisi açısından önemli bir yere sahip olan Beyaz peynir veKaşar Peynirinin üretilmesini kapsamaktadır. şletmelerinin Kırklareli ilinde hangişartlarda hammadde temin ettiği, hangi teknolojiyle üretim yaptıkları, sektördeki kurulukapasite durumu, istihdam durumu araştırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Kırklareliilinde peynir üretiminde karşılaşılan sorunların başında süt toplama ünitelerininsoğutma sistemine sahip olmayışından ve süt üreticilerinin sağlık ve hijyenik koşullardaüretim yapmadıklarından kaynaklanan sorunlar oluşmaktadır. Bu da kaliteli hammaddeIbulma zorluğu çekilmesine neden olmakta ve üretilen peynirlerin kalitesinietkilemektedir. Bunun dışında Kırklareli ili içersinde ürettikleri ürünlerinpazarlanmasında ve kaliteli teknik eleman bulma gibi sorunlar yaşadıkları ortayaçıkmıştır. Üretilen peynirlerin pazarlanmasının büyük bir kısmı %60'ı stanbulpiyasasında yapılmaktadır.Araştırma sonunda, peynir üreticilerinin hammadde fiyatlarını pahalı bulmalarıbuna karşılık peynir fiyatlarının ucuz olduğu ve satılan ürünlerin ücretlerinin zamanındaödenmediği hatta bir kısmının hiç ödenmediği gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır.II
Özet (Çeviri)
Cheese, which is an important food in the human health and nutrition, containsdiverse vitamins in its structure. Therefore, an importance has been attached to cheeseproduction both in the world and in the Turkey recently. Cheese production has a highprofit, especially if produced in quality and hygienic conditions. Thus, a lot of large andsmall businesses are paying attention to cheese production in the Kirklareli region also.Dairy cattle breeding in the region is in a better position in terms of stock anddairy yield compared to other regions of Turkey. Despite this potential, many problemshave been encountered in dairy milk collection and processing stages. Production ofWhite Cheese and Kaşar Cheese, which have an important position in Kirklareliprovince economics, is the scope of this study. Raw product procurement conditionsand production technology in Kirklareli are tried to be explained by investigating theemployment aspects and existing capacity aspects in the sector. No cooling system inthe milk collection units together with unhealthy and non-hygienic conditions in dairymilk production are the major problems encountered in cheese production in Kirklareliprovince And this causes difficulties in finding quality raw product and as a resultaffects the quality of produced cheeses. Furthermore, it has been found that theyencounter problems in marketing their products in Kirklareli, and in finding qualifiedtechnical staff. Marketing of most of the produced cheese (60%) are held in Istanbulmarkets.Results such as high raw product, low cheese prices, delayed payments of soldproducts, and even nonpayment are seen at the end of the study.III