Tekirdağ ili deniz balıkçılığının sosyo-ekonomik durumu ve pazarlama yapısı
Marketing structure and socio-economical status of the sea fishing in the province of Tekirdağ
- Tez No: 183312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Tekirdağ İli Deniz Balıkçılığının sosyo-ekonomik durumunubelirleyip pazarlama sistemini ortaya koymak amacıyla ; Tekirdağ İli Merkez ve sahilşeridindeki ilçe ve beldelerde faaliyette bulunan 263 adet balıkçı teknesi, boylarıitibariyle sıralanmış ve yoğunlukları dikkate alınarak; 5-10 m,10-15 m ve 15 m'denbüyük tekneler olarak gruplara ayrılmıştır. ?Tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ? negöre de küçük gruptan 31adet orta gruptan 18 adet ve büyük gruptan 5 adet ve toplan 54adet balıkçı teknesiyle anket yapılmıştır. Anket yapılan balıkçı teknelerinin tekniközellikleri, yardımcı tekne özellikleri, ağ donanım özelikleri, avcılık gereçleri , teknesahibinin ve tayfaların sosyo ekonomik özellikleri, mevcut sorunlar ve çözüm önerileriincelenmiştir.Yapılan değerlendirmeler sonucunda Tekne büyüklük gruplarına göre teknesahiplerinin sosyo-ekonomik yönden pek farklı olmadıkları görülmüş, sosyalgüvencenin olmaması, Denizcilik Bakanlığının olmaması, balıkçılık ekipmanlarınınpahalı olması, denetimlerin yetersiz olması pazarlama sisteminin gelişmemesi ve aşırıavlanmanın önüne geçilememesi gibi sorunlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the aim of determining the socio-economical state and figureout its marketing structure in Tekirdağ; 263 boats, used in the centre of province and intowns and villages on the shore, were put into an order according to their lengths and bytaking their densities into consideration; they were classified into groups as the boats of5-10m, 10-15m and the ones bigger than 15m.A survey of 54 boats, 31 of which are from small group, 18 from medium groupand five from the large group has been conducted by employing ` The layeredexemplification technique?.`Technical specialities of the boats which were surveyed, specialities of thesupporting boats, net properties, fishing equipment, socio-economical conditions of boatowners and the crew, present problems and proposals for the solution of the problemshave been studied.At the conclusion of the survey evaluation, it has been observed that the boatowners don?t show any socio-economical differences in respect of the size of their boatsand such problems as not having the social security, nonexistance of the ministry ofmaritime, high cost of fishing equipments, insufficiency of the inspections,underdevoloped marketing system and excessive fishing have been found out.