Landsat geocover orto ve lc verilerinin geometrik doğruluk ve değişim belirleme amaçlı analizleri
Geometric accuracy analysis and change detection capabilities of landsat geocover ortho and lc datasets
  1. Tez No: 183337
  2. Yazar: İSMAİL BÜYÜKSALİH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN BÜYÜKSALİH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, NASA tarafından ESC firmasına ürettirilen Landsat GeocoverOrto verilerinin Zonguldak test alanında geometrik doğruluk analizleri yapılmıştır. Buaşamada, ilgili alanın 1:25,000 ölçekli topoğrafik haritalarından sayısallaştırılan yerkontrol noktaları, benzerlik ve polinomal dönüşüm yaklaşımlarının izlendiği geometrikdüzeltme işleminde kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, doğruluk düzeyininLandsat TM, ETM ve MSS verileri için yaklaşık 0.5 ila 1 piksel düzeyinde değiştiğigörülmüştür. Bu düzey bir hassasiyet, test alanının ham Landsat görüntüleriyle eldeedilenlere oldukça benzerdir. Bu durum, özellikle Zonguldak test alanı için Geocoverüretiminde kullanılan referans materyallerin doğruluk düzeyini göstermesi açısındanönemlidir. Landsat Geocover görüntüleri koordinatlı veri olduğundan CBS'ne entegrasyonaşamasında ve zamansal veri olması açısından da değişim belirleme uygulamalarındakullanılabilir. Bu potansiyelleri stanbul test alanının 1990 ve 2000 yılı TM ve ETMGeocover LC verileriyle bu çalışmada test edilmiştir. Bu verilerin, aynı alanın 1995 ve2005 yılı Landsat TM ham görüntüleri üzerinde yapılan benzer testlerle, özellikleiiiÖZET (devam ediyor)yapılaşmış alanlarda, birbirine çok yakın sonuçlar ürettiği görülmüştür. Bu tür biruygulama Geocover LC verilerinin çalışmalarında koordinatlı ve veritabanlarına doğrudanentegre edilen veri isteyen kullanıcılar için vazgeçilmez bir veri olduğunu ortayakoymuştur.Anahtar Sözcükler : Landsat Geocover Orto ve LC Veri Setleri, Geometrik Doğruluk,Değişim zleme, Görüntü Sınıflandırma, OrtorektifikasyonBilim Kodu : 616.02.04iv
Özet (Çeviri)
NASA has sponsored the creation of an orthorectified and geodetically accurate globalland data set of Landsat MSS, TM and ETM data, from the 1970s, circa 1990, and circa2000, respectively to support a variety of scientific studies and educational purposes. Thisis the first time a geodetically accurate and global scale orthorectified multi-epoch digitalsatellite data at the 30- to 80-m spatial resolution spanning 30 years has been produced foruse by the international scientific and educational communities. In this study, geometricaccuracy testing of these datasets was evaluated in Zonguldak testfield using the GCPsdigitized from 1:25,000 scale topographic maps and implementing the Helmert andpolynomial transformation methods. The obtained results have shown that the rmse valuesare in the range of 0.5 to 1 pixels and such values are in line with those acquired by the rawLandsat imagery of the same testfield. Earth Satellite Corporation (ESC) is utilizingGeocover Ortho imagery for a number of derived products. These products rely on both thepositional accuracy and multispectral nature of the imagery to extract information on aglobal scale. The Geocover LC program is one of them and includes a nearly globalvABSTRACT (continued)13-class land cover categorization of the Earth. In study, Geocover LC products of stanbultestfield for years 1990 and 2000 have been used for the purposes of change detection andGIS integration applications. It has been shown that such products confirmed the potentialas much as like the raw Landsat TM imagery taken in 1995 and 2005, especially withregard to the urban growth development.Keywords : Landsat Geocover Ortho and LC Datasets, Geometric Accuracy, ChangeDetection, Image Classification, OrthorectificationScience Code : 612.02.04vi