Isıl sistemlerin dinamik davranışının incelenmesi
Investigation of thermal system's dynamic behaviors
  1. Tez No: 183345
  2. Yazar: SERKAN KOCAKULAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA EYRİBOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, ısıtma sistemlerinin dinamik davranışlarını deneysel olarak incelemekamacıyla bir ısıtma sistemi tasarlanmıştır. Sistem; içerisinde 2 adet 2500 W gücündeelektrikli su ısıtıcısı bulunan depo, dökme demirden radyatör dilimleri, sirkülasyonpompası, gidiş ve dönüş boruları ve bağlantı elemanlarından oluşmaktadır. Deneyselçalışmada, depo çıkışındaki su sıcaklığının 60 ºC'ye ulaşması için gereken sürenin, ısıtmasisteminin toplam su kütlesine, toplam metal kütlesine ve ortam sıcaklığına bağlı olaraknasıl etkilendiği çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. 60 ºC'ye ulaşma süresi üzerindetoplam su kütlesinin, toplam metal kütlesine göre daha etkili olduğu görülmüştür. Ortamsıcaklığının ısınma süresi üzerindeki etkisi; su ve metal kütlelerinden daha fazla olup ortamsıcaklığı yükseldikçe süre azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, heating systems and control elements are introduced, and a heating systemwas designed to investigate the dynamic behaviours of heating system experimentally.System consists of a reservoir, in which two 2500 W power electric water heater wereinstalled, cast iron radiator, circulation pump, incoming and outgoing pipes, valves andfittings. In the experimental study, required time to reach 60 ºC water temperature isinvestigated based on total water mass in the heating system, total metal mass and ambienttemperature. This time is obtained by using multiple regression analysis. Total metal masswas found to be more effective than total water mass over the time to reach 60 ºC. Theeffect of ambient temperature on the warming time is more than the water and metalmasses and the duration decreased as the ambient temperature increased.