Zonguldak il merkezi arazi kullanım özelliklerinin jeoteknik açıdan incelenmesi
The geotechnical investigation of land using features around Zonguldak city center
- Tez No: 183353
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak l Merkezi ve yakın çevresinin arazi kullanım özelliklerininjeoteknik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır.Yaklaşık 65 kilometrekare'lik bir bölgenin 1:12.500 ölçekli jeoloji haritası ve jeoloji kesitleriile hidrojeoloji, eğim, arazi kullanımı ve jeoteknik haritaları hazırlanmıştır.Zonguldak Merkezi ve yakın çevresinde yaklaşık 65 kilometrekare'lik alanın daha öncedenyapılan saha çalışmaları incelenerek stratigrafik birimleri ayırt edilmiş ve 1:12.500 ölçeklijeoloji haritası ve kesitleri derlenmiştir. Jeolojik çalışmalarda, önceki isimlendirmelere bağlıkalınarak inceleme alanında yaşlıdan gence doğru Yılanlı, Alacaağzı, Kozlu, Karadon,Zonguldak, Velibey Formasyonları ile alüvyon ve plaj kumu ayırtlanmış ve haritalanmıştır.iiiÖZET (devam ediyor)nceleme alanı içindeki litolojik birimlerin hidrojeolojik özellikleri incelenmiş, jeolojikbirimler hidrojeolojik özelliklerine göre geçirimsiz ve geçirimli birimler olarak hidrojeolojiharitası üzerinde gösterilmiştir.nceleme alanında eğim dereceleri 0-5, 5-10, 10-20, 20-30, 30-45, > 45 olmak üzere 6kategoriye göre arazi tanımları yapılmıştır .nceleme alanı, arazi kullanım özellikleri dikkate alınarak ve Çevre l Müdürlüğü 1989çalışmalarından yararlanılarak dört farklı alana ayrılmıştır. Bunlar, yerleşim alanları (Ay),orman alanları (A0), tarım alanları (At) ve orman içi boşluk alanlar (Ab)'dır. Söz konusukullanım alanları inceleme alanına ait arazi kullanım haritası üzerinde gösterilmiştir.Laboratuar deneyleri yapılmış ve elde edilen jeoteknik parametreler değerlendirilmiştir. Zeminörnekleri üzerinde, fiziksel özelliklerin belirlenmesi amacıyla, birim hacim ağırlık, özgülağırlık, kıvam limitleri, elek analizi, su içeriği, su emme, 200 numaralı elekten geçen (kirlilikanalizi) deneyleri yapılmıştır.nceleme alanlarında morfolojik, jeolojik, hidrojeolojik ve laboratuar ortamında deneyleriiçeren jeoteknik çalışmalardan elde edilen değerlendirmeler bir araya getirilmiş jeoteknikharitası hazırlanmıştır.Anahtar Sözcükler : Zonguldak, jeoteknik, arazi kullanımı, eğim, hidrojeoloji, zeminsınıflaması.Bilim Kodu : 606.04.01iv
Özet (Çeviri)
In this study, the specifications of the area in Zonguldak have been studied from the point ofgeotechnical.A geology map of 1:12.500 scale of an area of about 65 sq kilometre and maps ofhydrogeology, slope, usage of the area and engineering geology with geological sections havebeen prepared.Straticgraphic units have been separated by studying the parcel of land carried out before inarea of about 65 sq kilometre in Zonguldak and a geological map of 1:12.500 scale andsections have been obtained. In the geologic studies, the formations of Yılanlı, Alacağzı,Kozlu, Karadon, Zonguldak, Velibey and alluvium and beach sand have been separated andmapped by keeping the pre-named and ranging from the old to the young.vABSTRACT (continued)The hydrogeologic specifications of lithologic units in the area of study have been studied andaccording to their specifications, geologic units have been showed as permeable andimpermeable units.The definition of the area has been presented in six categories with their levels 0-5, 5-10,10-20, 20-30, 30-45, >45.The area of study have been divided into four different areas considering the specifications ofusage of the area and studies by Zonguldak Directory of Environment.The areas are residential areas (Ay), forests (Ao), agricultural areas (At) and spaces in theforests (Ab). The areas mentioned above have been marked on the maps of usage of the area.Experiments have been carried out and the obtained geotechnical parameters have beenevaluated. The experiments of unit volume weight, specific weight, limits of thickness andcontent of water and dirtiness through the sieve numbered 200 have been carried out on thesamples of ground to understand physical specifications.The evaluations provided through geotechnical studies which contain morphological,geological, hydrogeological and experiments in laboratories have been put together and ageotechnical map has been prepared.Key Words : Zonguldak, geotechnic, land use, slope, hydrogeology, soil classification.Science Code : 606.04.01vi