Zonguldak il Merkezinde kadına yönelik aile içi şiddetin yaygınlığı, şiddet türleri, şiddet algısı ve kadınların şiddete yönelik tutumları.
The prevalence of domestic violence against women, the types of violence, violence perception and women's attitudes toward violence in Zonguldak city center
- Tez No: 384332
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Kesitsel tanımlayıcı desendeki bu çalışmada; Zonguldak il merkezinde yaşayan 18-65 yaş arası kadınların eş şiddetinin çeşitli tiplerine maruziyet durumu ve sıklığı ile çeşitli sosyal faktörlerin buna etkisinin belirlenmesi ve kadınların şiddet algısı ve eş şiddetine karşı tutumlarının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01-30 Temmuz 2014 tarihleri arasında Zonguldak il merkezinde (merkeze bağlı belde ve köyler hariç) yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, şiddet türleri, şiddeti algılamaları ve tutumları sorgulandı. Bulgular: Araştırmaya 18-65 yaş arası 457 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların yaklaşık yarısı (%45,95) şiddet türlerinden en az birine maruz kaldıklarını belirtti. Maruz kalınan şiddet alt türlerinde sözel şiddet %40, duygusal şiddet %31, fiziksel şiddet %24, ekonomik şiddet %12 ve cinsel şiddet %7 oranında idi. Eş şiddetine maruz kalan kadınların kalmayanlara oranla; kendilerinin ve eşlerinin eğitim düzeylerinin daha düşük, eşlerinin alkol ve sigara kullanım oranının daha fazla, ilk evlilik yaşlarının daha düşük, daha çok görücü usulü evlenmiş oldukları ve hem eşlerinin hem de kendilerinin ailesinde daha fazla kadına yönelik şiddet öyküsüne rastlandığı saptandı. Ayrıca şiddet maruziyeti olan katılımcılarda, olmayan katılımcılara oranla; intihar düşüncesi, intihar girişimi ve psikiyatrik hastalık olma oranı daha fazla idi. Sonuç: Çalışmamızda saptadığımız kadına yönelik aile içi şiddet sıklığı, Türkiye'nin genelini yansıtabilecek çalışmalarda saptananlarla benzerlik gösterecek şekilde, oldukça yüksektir. Hekimlerin şiddet mağdurları hakkındaki sorumluluklarını bilmeleri ve çözüm konusundaki toplumsal kaynakları bilip mağdurlar lehine kullanabilmeleri, kadına yönelik aile içi şiddeti önlemede oldukça önemli bir adım gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this descriptive cross-sectional study; we aimed to determine the frequency, types and impact of various social factors of domestic violence against women and violence perception and attitudes toward violence of women aged 18-65 years living in the city center of Zonguldak. Material and Method: Research was made in Zonguldak city center (except towns and villages) between 01-30 July 2014. Participants were questioned about their demographic characteristics, violence perceptions and attitudes toward violence and the types of violence they exposed. Results: Four hundred fifty seven participants, aged 18-65 years, were included in the research. Approximately half of participants (45.95%) indicated that they had been exposed to at least one type of violence. Frequency of exposed violence types were revealed as verbal violence 40%, emotional violence 31%, physical violence 24%, sexual violence 12% and economic violence 7%. Women exposed to violence and their partner's had lower education levels, higher rate of alcohol and cigarette utilisation, lower age of first marriage, higher rate of arranged marriage and more history of domestic violence according to women not exposed to violence. Furthermore, participants exposed violence had higher rate of suicidal ideation, suicide attempt and psychiatric illness according to participants not exposed violence. Conclusions: The frequency of domestic violence against women in our study is quite high as like as general studies reflect the domestic violence in Turkey. If the physicians know their responsibilities about the victims of violence and use the social sources in favour of them, it should be a very important step in the prevention of domestic violence against women.