Monascus purpureus kullanılarak kırmızı fermente pirinç üretimi üzerine bir araştırma
A research on red fermented rice production by using monascus purpureus
- Tez No: 183426
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Et Ürünleri Sektöründe uzun yıllardır yaygın şekilde kullanılanbir renklendirici olan ve tamamı, başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, dış ülkelerdenithal edilen, kırmızı fermente pirincin (endüstride kullanılan diğer isimleriyle; fermente pirinçboyası, ferma ya da monascus) yerli hammaddeler ve teknolojiler kullanılarak laboratuarşartlarında üretim olanakları araştırılmıştır.Türkiye'de hakkında oldukça sınırlı sayıda akademik çalışma bulunan kırmızı fermentepirinç, özellikle et ürünleri sektöründe renklendirici olarak kullanılmaktadır. Yapılandenemeler sonucunda Trakya bölgesinden sağlanan kırık pirinçlerin, Monascus purpureuswent cinsi küfler kullanılarak, kırmızı fermente pirinç üretimi için uygun olduğubelirlenmiştir. Ürettiğimiz kırmızı fermente pirinç bazı fiziksel ve kimyasal özellikleriaçısından piyasadan sağlanan ticari muadili ile karşılaştırılmış ve renk değerleri, protein, külve nem içeriği bakımından ticari muadili ile benzer özellikler gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, production facilities of red fermented rice (industrial names are;fermented rice red, ferma or monascus), a colouring agent that has long been used widely inTurkiye Meat Products Sector and mostly imported from foreign countries especially fromChina, was investigated with using local raw materials and laboratory technologies.Red fermented rice, about which there is a few number of researches made in Turkiye, iswidely used in meat products sector. As a result of production trials, it was determined thatthe broken rice samples obtained from Thrace region were suitable for red fermented riceproduction by using Monascus purpureus went. Final red fermented rice product wascompared with the commercial equivalent sample in the meaning of some physical andchemical properties, and colour values, protein content, humidity and ash content values werefound compatible with the values of commercial equivalent sample.