IBX'in(O-iyodoksibenzoik asit) oksidatif reaktif olarak keton, aldehit ve imin eldesinde kullanırlılığının incelenmesi
The investigation of IBX(O-iodoxybenzoic acid)usability in obtain of ketone, aldehyde and imine as oxidative reactive
- Tez No: 183427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalımada, IBX kullanarak alkollerin oksidasyon ürünleri ile iminlerisentezlemeyi amaçladı Bu amaç için, 5-amino-1-pentanol ve 2-aminobenzil alkolk.baş ç maddeleri olarak kullanı lar. İ reaksiyonda, IBX varlı nda, 5-amino-1-ğılangı ldı lkpentanol uygun aldehite yükseltgendikten sonra, tek adı siklik iminlerin oluşmda umuiçin amin ile reaksiyon vermesi beklendi. İkinci adı 2-aminobenzil alkol, aldehitmdaoluşumu için yükseltgenen alkol olarak kullanıldıve daha sonra diğ molekülüneraldehiti ve amini arası bir coupling reaksiyonu ile coupling ürünü olan imininndaoluşmasıbeklendi. Fakat work-up sı nda ham üründen beklenen maddelerinrasıizolasyonu gerçekleştirilemedi.i
Özet (Çeviri)
In the present study, we attempted to product synthesis of imines by oxidation ofalchols by using IBX. For this purpose, two main material, 5-amino-1-pentanol and 2-aminobenzyl alchol, were used as a starting compounds. At the first reaction, 5-amino-1-pentanol was attempted to oxidize to corresponding aldehyde and then aldehyde wasexpectected to react with amine to formation of cyclic imines at the one-pot reaction inthe presence IBX. At the second step, 2-aminobenzyl alchol was studied as a oxidazingproduct for formation of aldehyde and then the other molecule was expected to reacteach other as a coupling reaction to give of coupling product of imine between ketoneand amine. But, in these studies of prufications target molecules couldn?t isolated fromthe crude products during the work-up procedures.ii