Talaşlı imalat esnasında parçalara yüklenen artık gerilmelerin ısıl işlem sonrası etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of residual stresses applied on parts at machining after heat treatment
- Tez No: 183438
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, talaşlı imalat sırasında çelik parçalara yüklenen artık gerilmelerinısıl işlem sırasındaki boyutsal değişime etkileri araştırılmıştır. İmalat sektöründe, ısılişlem sonrası yapılan prosesler pahalı olduğundan ısıl işlem prosesi önemlidir.Çalışmalarımda direksiyonun önemli parçalarından olan sektör mili ve piston'un talaşlıimalat prosesleri incelenmiştir. Dövme prosesinden itibaren parçaların prosesleriizlenmiştir. Talaşlı imalat sonrası boyutsal ölçümler yapılarak ısıl işlem sonrasıölçümleri ile karşılaştırılmıştır. Aynı çalışma finiş tornalamaya 0,5 mm paso bırakılarakgerilme gidermeye tabi tutulmuş ölçümler tekrarlanmıştır. Artık gerilmelerin kaçınılmazolduğu talaşlı imalatta, ön gerilme giderme uygulayarak parçanın gerilmeleri alınmayaçalışılmıştır.Bu çalışmaya paralel olarak sektör milinde alternatif dövme yöntemi üzerindeçalışılmıştır. Bu şekilde talaş payı azaltılarak yüklenen artık gerilme miktarının dadüştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,impact on dimentional variation of residual stress, which appliedonto steel component during the heat treatment, were researched. Due to cost of processafter heat treatment,heat treatment process occupy a very important place in themanufacturing industry. In my study,steering sytems important element's sector pivot'sand piston's machining process were observed. From forging process,every process thatapplied to our experimental part also were observed. Dimentional measurement of after-machining process has been done and these measurements were compared toDimentional measurement of after-heat trearment process. The same work has beendone for the part which was exposed stress relieving and 0.5 mm depht has being leftfor the end lathing ,and measuring were repeated. Because of the residual stress's areunavoidable in machining process, through the advance-stress relieving, the tension's ofthe part were tried to be reduced.Running paralell to this study,alternative forging method has been applied tosector pivot. Using that method, it was observed that the amount of residual stress hasbeen lowered by reducing the margin of the machining depth on the component.